Přebytek některých zemědělských plodin způsobuje srbským zemědělcům finanční ztráty

Statistický úřad Srbska (RZS – Republički zavod za statistiku) zveřejnil aktuální údaje o sklizni některých zemědělských plodin. Do 5. září bylo v Srbsku sklizeno 3,4 mil. tun pšenice, což je o 10,9 % více než loni.

V silech zůstalo navíc uskladněno 1,2 mil. tun neprodané pšenice z loňské sklizně. Celkově i s novou sklizní tak v Srbsku bude přebytek pšenice ve výši kolem 2,5 mil. tun, sdělila zástupkyně sdružení Žito Srbska.

Ilustrační fotografie

Kromě toho z loňské sklizně zůstalo uskladněno také 350 tis. tun kukuřice špatné kvality a kolem 55 tis. tun slunečnicových semínek. Očekává se, že letošní úroda kukuřice bude na úrovni 6,6 mil. tun, což je cca o 54 % více než v loňském roce. U slunečnicových semínek se očekává také o něco vyšší úroda (cca o 7 %) oproti loňskému roku. Přebytky těchto dvou plodin i s loňskými zásobami budou kolem 2,5 mil. tun kukuřice a kolem 100 tis. tun slunečnicových semínek.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Aktuální nízké výkupní ceny mají negativní vliv na hospodaření jednotlivých farmářů. Předseda Nezávislého sdružení zemědělců Srbska Jakšić uvedl, že v Srbsku se nyní pšenice vykupuje za 0,17 EUR (20 dinárů) za 1 kg. Pokud je průměrný výnos z hektaru 6 tun a náklady na hektar pšenice činí 1535 EUR (180 000 dinárů), tak má srbský zemědělec při současných cenách u pšenice ztrátu na hektar kolem 510 EUR. U slunečnicových semen je současná výkupní cena kolem 0,34 EUR/Kg oproti loňské ceně 0,54 EUR/kg.

Očekává se proto, že cena slunečnicového oleje by mohla také klesat i s ohledem na očekávanou rekordní úrodu v Rusku a pád ceny slunečnicového oleje na světových trzích. Česká republika dovezla podle ČSÚ v roce 2022 ze Srbska slunečnicový olej v hodnotě necelých 139 mil. Kč a za první pololetí letošního roku za necelých 35 mil. Kč.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme