Představitelé etiopských nemocnic navštívili české výrobce zdravotnických prostředků

Ve dnech 20.–24. října 2019 se v České republice uskutečnila v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie mise představitelů etiopských nemocnic a dovozců zdravotnických prostředků. Ředitelé nemocnic a podnikatelé navštívili významné české výrobce a exportéry v oboru, byli přijati na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky, setkali se s ředitelem pro podporu exportu Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků, navštívili Fakultní nemocnici v Motole.Mise podpořila aktivity českých vývozců zdravotnických prostředků, kteří se chtějí na obtížném etiopském trhu teprve prosadit. Stejně tak přispěla k udržení a prohloubení těsného kontaktu již aktivních dodavatelů s odběrateli.

Zástupci etiopských státních a soukromých nemocnic Menelik II Hospital, Amin General Hospital, Hamlin Fistula Hospital, Rohobot Home Based Health Care Service, Ayaan Clinic, dále ředitel etiopské dovozní společnosti Pharma a představitel Etiopské asociace anesteziologů  navštívili ve dnech 20. – 24. 10. 2019 české výrobce a dodavatele zdravotnických prostředků.

Mise byla zahájena přijetím etiopských účastníků na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky zástupci odboru ekonomické diplomacie a odboru subsaharské Afriky. Uskutečnilo se setkání s ředitelem pro podporu exportu Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků.

Proběhly prezentace a ukázky výroby u českých společností v SMT s.r.o., Linet s.r.o., MZ Liberec a.s., TSE České Budějovice s.r.o., BTL – Medical Technologies CZ a.s.

Linet již v Etiopii úspěšně zahájil realizaci prvních významných zakázek na nemocniční lůžka. Nástup firmy na místní trh lze bez nadsázky označit za průlomový a je výsledkem několikaletého úsilí pracovníků firmy podporovaného velvyslanectvím České republiky v Addis Abebě. Etiopský státní zdravotnický sektor byl v posledních letech zásobován téměř výlučně levnými nemocničními lůžky z Číny. Zahájení dodávek výrazně dražších českých produktů, které jsou ve svém oboru světovou špičkou, je také důkazem změny přístupu etiopského zdravotnictví k posuzování ceny a kvality a odráží již i vyhodnocování cenové politiky z dlouhodobého hlediska.

Úspěšnou strategií Linetu při prosazování se na obtížných trzích a v boji s těžkou konkurencí jsou řešení navrhovaná „na míru“ jednotlivým zákazníkům a zahrnutí komplexního přístupu při navrhování těchto řešení pro různá nemocniční oddělení.

Významní čeští výrobci a dodavatelé zdravotnických prostředků ve svém úsilí o úspěšné působení na zahraničních trzích postupují společně a právě to umožňuje navrhovat komplexní řešení pro odběratele. Na tomto základě byla také koncipovaná tato etiopská incomingová mise. Etiopští účastníci tak měli možnost navštívit výrobu společnosti MZ Liberec, která mimo jiné  vyrábí, dodává a v nemocnicích instaluje  medicinální plyny, jejich rozvody včetně ukončovacích prvků a otočné stropní komplexy,  které jsou důležité pro jednotky intenzívní péče a anesteziologicko-resuscitační oddělení. Firma MZ Liberec již má také s etiopským trhem svou první zkušenost, zúčastnila se projektu ve městě Hawassa.

Za velmi důležitou považuje české velvyslanectví v Addis Abebě prezentaci a prohlídku závodu TSE České Budějovice, který vyvíjí, vyrábí  a úspěšně vyváží zdravotnická zařízení určená pro neonatologii. Do Etiopie TSE zatím nedodává.  O tato zařízení je zde však velký zájem a návštěva podniku je pro rozvoj obchodní spolupráce s Etiopií významnou.

Etiopská mise byla přijata ve Fakultní nemocnici v Motole, kde měli její účastníci možnost prohlédnout si na vybraných odděleních kvalitní české výrobky v praxi.

Mise podpořila aktivity českých vývozců zdravotnických prostředků, kteří se chtějí na obtížném etiopském trhu teprve prosadit. V těžkém konkurenčním boji je také důležité stálé udržování těsného kontaktu již aktivních dodavatelů s odběrateli a mise splnila i tento účel.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Addis Abebě (Etiopie). Autor: Martin Lubojacký.

• Teritorium: Afrika | Etiopie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme