Premiér Fiala pojede do subsaharské Afriky podpořit české firmy

Předseda vlády ČR Petr Fiala odletí v pátek 3. listopadu 2023 na pracovní cestu do subsaharské Afriky, při které navštíví Etiopii, Keňu, Ghanu a Pobřeží slonoviny.

Petr Fiala se setká s nejvyššími představiteli těchto států a podpoří podnikatele v pronikání na tamní trh a české rozvojové projekty. Předsedu vlády tak doprovodí dohromady dvě desítky firem a zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR pod vedením prezidenta svazu Jana Rafaje.

Ilustrační fotografie

„Moje vláda mění přístup k Africe. Je to světadíl s velkým potenciálem pro naše firmy. Chceme jim ještě více otevřít dveře na tamní trhy, proto tuto cestu absolvuji ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR. České firmy mají ve světě velmi dobrý zvuk a Afrika je důležitým partnerem pro Česko, ale i pro Evropskou unii. V zemích, které navštívím, se setkám s nejvyššími představiteli těchto zemí, abych u nich české firmy maximálně podpořil,“ uvedl k cestě premiér Petr Fiala.

Afrika je pro Českou republiku a další země Evropské unie stále významnějším strategickým partnerem v oblasti mezinárodní politiky, bezpečnosti a podnikání. Vzhledem k narůstajícímu vlivu Ruska a Číny na tomto kontinentu české firmy aktivně usilují o posílení své přítomnosti, využití potenciálu afrických trhů a rozvoj vztahů založených na vzájemném respektu a spolupráci.

„Jsem rád, že se spolu s předsedou vlády vydáváme právě do Afriky. Už několik let ve Svazu průmyslu upozorňujeme, že je potřeba český export směřovat i jinam, než do Evropy. Africký kontinent je právě jednou z oblastí, kam by bylo dobré tuzemský export diverzifikovat. Vybrané země regionu představují lídry v oblasti technologií, průmyslu a inovací. Zároveň jde o geopoliticky strategickou oblast nabízející českým firmám mnohé příležitosti pro budoucí spolupráci,“ potvrzuje důležitost mise Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který podnikatelskou delegaci vede.

S premiérem zamíří do Afriky na palubě vládního speciálu zástupci 12 tuzemských firem. Další podnikatelé se k delegaci v rámci týdenního programu připojí postupně na místě v jednotlivých zemích. Celkem tak mise vedená Svazem průmyslu a dopravy ČR podpoří na dvě desítky podniků.

V Addis Abebě se český předseda vlády setká se svým protějškem Abiy Ahmedem, ministrem obrany Abrahamem Balayem a také prezidentkou Etiopie Sahle-Work Zewdeovou. Mezi hlavní témata jednání bude patřit rozvoj bilaterálních vztahů a možnosti prohloubení spolupráce v ekonomické oblasti a rozvoji etiopské energetické infrastruktury, zdravotnictví a rozvoji vodního hospodářství. Český předseda vlády se také zúčastní podnikatelského fóra. V Etiopii budou mít účastníci mise navíc možnost poznat také prostředí místních firem a rozvojových projektů.

Keňa patří mezi nejtechnologičtější země ve východní Africe. Je známá také jako „Silicon Savannah“, protože její sektor informačních a komunikačních technologií od roku 2016 roste průměrně o 10,8 % ročně a stává se významným zdrojem hospodářského rozvoje a tvorby pracovních míst s dopadem na téměř každý sektor ekonomiky. Právě v technologickém a digitálním odvětví se pro české firmy otevírá okno příležitostí.

Ilustrační fotografie

V Nairobi čeká premiéra Fialu jednání s prezidentem Keni Williamem Rutem. Setká se také s ministrem obrany Keňské republiky Adenem Dualem a ministrem vnitra Kithure Kindikim. Jednání v Keni bude patřit převážně rozvoji obranné a akademické spolupráce. České firmy také mohou uspět při modernizaci místního farmaceutického sektoru a ve vodohospodářství. Premiér v zemi zahájí podnikatelské fórum, navštíví National Defence College a Národní muzeum, kde mu budou představeny české aktivity v oblasti biodiverzity, výzkumu a inovací.

Ghana patří mezi pět nejdůležitějších obchodních partnerů České republiky v subsaharské Africe. Předseda vlády ČR bude jednat se svým protějškem Albanem Bagbinem a také s viceprezidentem Ghanské republiky Mahamudem Bawumiou. Premiér se setká také s ministrem financí Ghanské republiky Knem Ofori – Attou. Důležitými tématy jednání budou ekonomický a bezpečnostní rozvoj Ghany. Perspektivními oblastmi pro české firmy jsou především dodávky zdravotní, zemědělské, obranné techniky, dále těžební průmysl či výstavba tamní energetické sítě.

Návštěvu Pobřeží slonoviny zahájí Petr Fiala účastí na obchodním fóru. Poté se setká s viceprezidentem Republiky Pobřeží slonoviny Tiemoko Meylietem Koné a se svým protějškem Robertem Mambe Beugrem. Během návštěvy místní nemocnice se setká premiér Fiala s ministrem zdravotnictví Pierrem N’Gou Dimbou, poté ho přijme předsedkyně Senátu Parlamentu Republiky Pobřeží slonoviny Kandia Camara. Mezi stěžejní témata jednání budou patřit rozvoj dopravy, zdravotnictví, bezpečnosti či obranného průmyslu. Business fórum v Abidžanu se pak zaměří zejména na spolupráci v sektorech zemědělského a zpracovatelského průmyslu.

Doporučujeme