Přesun zaměstnanců, dodávky materiálu a potřebné certifikace. Firmy se spojily v boji proti koronaviru

Tuzemské firmy se přizpůsobují nové poptávce, která vznikla v souvislosti s pandemií koronaviru a jeho dopady. V rekordním čase zavádějí do praxe nové technologie a přizpůsobují své kapacity a výrobu novým produktům i specifickým požadavkům. Často tak činí i s vidinou rizik spojených s uváděním nových produktů na trh a nutnou certifikací výrobků, která umožňuje prodej výrobků doma i ve světě.

Předání ochranných obleků a rukavic. Foto: DVL Import

„Zažili jsme a vlastně stále zažíváme situaci, se kterou nikdo z nás nemá zkušenost. Přestože je to někdy složité a chaotické, učíme se nové věci. My všichni. Při zavádění nových produktů můžeme firmám pomoci s propojením mezi sebou a s jinými institucemi nebo například s povinnou certifikací a řešením dalších nesnází, které se mohou objevit při uvádění produktů na trh,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl.

Konkrétně certifikace, která potvrdí požadované parametry a vlastnosti produktu i jeho naprostou bezpečnost, obvykle trvá i několik měsíců. Zvláště v případě ochrany zdraví musí výrobek projít celou řadou testů. Výhodou je zázemí lidí, kteří mají zkušenosti se složitými certifikační postupy a legislativními požadavky. Jedním z nich je například docent Karel Volenec, který s firmou Ella-CS úspěšně působí na celosvětovém trhu s medicínskými výrobky.

Za pomoci agentury CzechInvest, Univerzity Karlovy, tuzemských partnerů a ostatních odborníků se mu podařilo rozpohybovat vývoj a certifikaci výtěrové tyčinky, která se používá při odběru vzorků pro testování na koronavirovou nákazu. Nemocnice v současné době hlásí nedostatek těchto odběrových tyčinek, kvalita českého výrobku navíc podle prvních vyjádření lékařů převyšuje kvalitu i komfort tyčinek aktuálně dovážených například z Číny a Itálie. „Výtěrová tyčinka se zdá jako zdánlivě jednoduchá věc, ale musí splnit spoustu funkcí. Vedle naprosté zdravotní nezávadnosti musí být zkonstruována tak, aby bylo vyšetření přesné. Z praktického hlediska tak řešíme například její ohebnost i materiál, kterým je zakončená. Mnoho lidí posílalo přímo do nemocnic své nápady, což bylo obdivuhodné, bohužel ani v jednom případě by nám nezaručily přesnost výsledku,“ vysvětluje Volenec.

Pro prototyp se rychle podařilo najít vhodného výrobce – firmu ISOLIT Bravo z Jablonného nad Orlicí. Ta v současné době investuje do výroby kolem dvou milionů korun ze svých prostředků. Firma je schopná přizpůsobit výrobu na padesát tisíc stěrek týdně a zásobit tak většinu českých nemocnic. Produkt aktuálně prochází závěrečnými certifikačními testy. 

Roušky místo interiérů aut

Dalším příkladem úspěšné spolupráce klientů agentury CzechInvest může být například propojení menší textilní společnosti AZPO Group s firmou Adient, která šije interiéry pro automobily. Nedostatek pracovních zakázek kompenzoval severočeský Adient zahraničním pracovníkům u šicích strojů v AZPO Group v České Kamenici. Společnost se zaměřila v době koronaviru na šití roušek a nabídla tak uplatnění dvěma stovkám zaměstnanců společnosti Adient.

Na výrobu antibakteriálních roušek se zaměřila firma na sportovní oblečení a padáky Sky Paragliders. Ta navázala spolupráci se společností Grade Medical, která je na trhu známá aplikacemi textilie StopBack pro zdravotnictví. Dva české malé podniky si mezi sebou prostřednictvím CzechInvestu poskytly kapacitu šicí dílny a kvalitní antibakteriální materiál. A další české roušky byly na světě pro potřeby těch, kteří nepřerušili své aktivity ani v nouzovém stavu.

Zdravotníkům pro změnu dodala zboží česká firma Robot Protect. Robot Protect se specializuje na výrobu ochranných návleků pro roboty, stroje a automatizační zařízení. Ve druhé polovině dubna přesměroval výrobu na ochranné obleky a návleky pro lidi. Stovky kusů ochranných obleků pak dodal například Horské službě České republiky. Přes sto kusů ochranných overalů a na tři stovky jednorázových rukavice pak během pandemie putovalo pro změnu od firmy DVL Import do ústecké Krajské zdravotní.

CzechInvest také ve druhé polovině dubna uveřejnil seznam českých výrobců ochranných prostředků, kteří pomáhají v boji proti koronaviru a kteří mají potřebné certifikáty. Vzhledem k nebývalému zájmu a měnící se situaci, se rozhodl tento seznam v květnu nasdílet online včetně kontaktních informací na jednotlivé firmy a průběžně ho aktualizovat na webových stránkách platformy Spojujeme Česko.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Koronavirus
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme