Unikátní české mapy: Krásy Dalmácie jsou s nimi dostupnější

Chcete projet kouzelnou Dalmácii na kole nebo si projít tamní hory, které se strmě zvedají přímo z moře? Pro české turisty je Chorvatsko nejoblíbenější destinací, ale místní turistické mapy a cyklomapy bývají zastaralé nebo nepřesné. Firma Geotour se to rozhodla změnit.

V roce 2016 navštívilo jihoevropskou zemi téměř 830 tisíc krajanů, o desítky tisíc víc než druhé Slovensko.

Klenotem jadranského pobřeží je Makarská riviéra s přilehlými ostrovy. Tuzemští cestovatelé ji milují, nechtějí ale pouze polehávat na tamních plážích. Rok od roku přibývá těch, kteří v Dalmácii tráví aktivní dovolenou – na kánoích či raftech, horských kolech nebo s pohorkami na nohou.

Jenže cesty, které chorvatské mapy zobrazují, často neexistují, a naopak jsou v terénu takové, jež v plánech vůbec nenajdete.

Zkuste si do batohu přibalit české mapy

„Chcete-li se pohybovat v terénu mimo asfaltové cesty, potřebujete buď živého průvodce, který vás tam zavede, nebo dobrou mapu. Pro svobodné, nezávislé cestování spíše tu mapu,“ usmívá se majitel české cestovní kanceláře Geotour Zdeněk Kukal.

„V Česku jsme doslova zmlsáni skvělými turistickými mapami a výborným značením. Ve světě je to ale ojedinělé. V Chorvatsku je systém značení cyklotras nejednotný a mnohdy matoucí. Naše mapy jsou mnohde jediným vodítkem pro ty, kteří se chtějí v terénu nezávisle pohybovat,“ dodává.

CK Geotour vznikl jako rodinný podnik záhy po revoluci a dnes se specializuje na aktivní zájezdy k Jaderskému moři. I proto se jeho majitelé před lety rozhodli, že českým výletníkům, preferujícím Dalmácii, ulehčí život. Prvního vydání map se cestovatelé dočkali v roce 2010.

„Další, už rozšířené vydání zobrazuje většinu míst střední a jižní Dalmácie, která jsou zajímavá pro ježdění na kole, běh či pěší výlety. To znamená pobřeží od Omiše až k Dubrovníku a zejména pak všechny ostrovy,“ doplňuje Zdeněk Kukal.

Mapy mimo jiné zobrazují síť polních a lesních cest i stezek. Mimo asfaltových silnic najdete v jižním Chorvatsku především takzvané makadamy – tedy šotolinové cesty. Lesní a polní stezky jsou zde zobrazeny včetně úzkých single tracků, jež jsou určeny pro technicky vyspělé bikery a samozřejmě schůdné pro pěší.

Vzhledem k tomu, že je tu podle slov majitele CK Geotour „menší hustota liniových, plošných i bodových prvků“ v terénu než v Česku, měřítko map 1:100 000 považuje za optimální.

Průvodce do kapsy

Většinu turistů ale neuspokojí pouhé věrné zobrazení terénu. Od dobrých map očekávají víc.

„Oba mapové listy současného vydání našich map jsou vlastně zároveň malými, kompaktními turistickými průvodci – významná místa jsou zde vyznačena žlutě a pak popsána v širších souvislostech v textové části česky, anglicky a chorvatsky. Kromě toho tam najdete slovníček, prvky počasí, typy větrů a řadu dalších zajímavostí,“ říká Zdeněk Kukal.
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Služby
• Teritorium: Chorvatsko | Evropa | Zahraničí