Prezentace českých vesmírných technologií v Malajsii

Velvyslanectví ČR v Kuala Lumpur zorganizovalo dne 5. října 2021 projekt ekonomické diplomacie, v jehož rámci proběhl hybridní formou odborný seminář, kde se představily české firmy z oblasti vesmírných technologií a letectví.

Odborný seminář byl hlavní akcí Světového týdne vesmíru v Malajsii a konal se za přítomnosti členů České vesmírné aliance a malajsijské vesmírné agentury MYSA (Malaysian Space Agency). Na semináři představilo svou činnost hned několik českých firem: Iguassu Software Systems (design a vývoj technologických softwarových aplikací, poradenství v oblasti kosmického průmyslu, software pro nosnou raketu Ariane 6), Evolving Systems Consulting (software a hardware pro zpracování dat ze satelitů), UNITES Systems (testery pro testování polovodičových součástek) a Moravský letecký klastr čítající více než třicet firem.

Malajsijskou stranu reprezentovaly tři firmy (Serba Dinamik, Singularity Aerotech Asia, IndepenceX) a Univerzita Nothingham Malaysia, webinář sledovalo více než 30 subjektů z průmyslové, výzkumné a akademické sféry včetně dalších klíčových asociací. Na semináři vystoupil také pan Samuel Gibbs (expert s více než dvacetiletou zkušeností v oblasti vesmírných technologií), který byl českým firmám k dispozici a připravil studii, který byla slavnostně předána na závěr programu.

Spolupráce ve vesmírném výzkumu a technologiích včetně letectví mezi ČR a Malajsií, má velký potenciál a je jednou z hlavních prioritních oblastí spolupráce, což dokazuje zájem jak českých, tak i malajsijských firem. Většina českých firem se zapojuje do celé řady prestižních projektů včetně těch, které financuje Evropská vesmírná agentura či NASA.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kuala Lumpur (Malajsie). Autorka: Renata Brandstätterová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Asie | Malajsie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme