Prezentace českých výrobců zdravotnických prostředků v Albánii

Ve dnech 4.-6.4. 2022 se v rámci nástroje Projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) uskutečnila podnikatelská mise českých výrobců zdravotnických prostředků do Albánie.

České firmy během mise navázaly kontakty na úrovni ministerstva zdravotnictví a s největšími místními nemocnicemi a distributory. Albánie významně modernizuje zdravotnickou infrastrukturu, což otevírá nové příležitosti pro české firmy. 

Ilustrační fotografie

Prezentace firem LINET spol. s r.o., TSE spol. s r.o., MZ Liberec a.s. a EGO Zlín spol. s r.o. byla spojená s podpisem smlouvy o malém lokálním projektu rozvojové spolupráce, jehož obsahem je dodávka českého lékařského zařízení pro porodnici Koco Gliozheni v Tiraně. Synergie obou nástrojů ekonomické diplomacie zajistila vyšší úroveň účasti na akci ze strany představitelů ministerstva zdravotnictví, nemocnic, distributorů a zejména místních médií.

České firmy navázaly v Albánii zajímavé kontakty jak z oblasti státního, tak i soukromého sektoru, na úrovni ministerstva zdravotnicí a nemocnic. Od distributorů obdržely řadu nabídek na spolupráci a zastupování na místním trhu. Významným přínosem pro firmy byla zejména prohlídka obou největších nemocnic v Albánii, kde se mohly seznámit se stávající zdravotnickou technikou, její proveniencí, technickou úrovní a budoucími potřebami nemocnic, včetně plány rekonstrukcí.

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

Prezentační akce se uskutečnila na českém velvyslanectví v Tiraně a její součástí bylo i B2B jednání českých a albánských firem a institucí. Odpolední program zahrnoval návštěvu komplexu univerzitní nemocnice Matky Terezy, největší státní nemocnice s kapacitou 1 600 lůžek. Druhý den se uskutečnila návštěva Americké nemocnice v Tiraně, monopolního řetězce 8 soukromých nemocnic s kapacitou 850 lůžek.

Albánie významně modernizuje zdravotnickou infrastrukturu, což otevírá nové příležitosti pro české firmy. Ve středně dobém plánu je výstavba 300 center primární péče, výstavba interní nemocnice se 345 lůžky a rozšíření porodnické a gynekologické kliniky. V dubnu byla zahájena rekonstrukce a dostavba kliniky specializované na infekční choroby, probíhá rekonstrukce dětské nemocnice v Tiraně.

Příležitosti pro české firmy se naskýtají zejména v dodávkách zdravotnických lůžek, diagnostických přístrojů, porodnických inkubátorů, zařízení pro operační sály a systémů biologické ochrany.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tiraně (Albánie). Autor: Petr Vlk, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Albánie | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme