Představte si ohromné množství dat, které každým dnem prochází firmou – od IT přes interní procesy až po kyberbezpečnost. A v tento moment přichází Filuta AI se svým řešením detekovat jakoukoli chybu v systému a hledat její optimální řešení a nastavení.
Filuta AI se může pyšnit strategickým partnerstvím s největšími institucemi v USA i EU, má potvrzených 13 investic a další jsou v jednání. Vyhráli výzvu aiplan4eu v programu Horizon, inkubují se v programu Technologické inkubaci agentury CzechInvest, získali podporu z Microsoft for Startups Founders Hub. A to je jen začátek.
V rozhovoru s Filipem Dvořákem se dozvíte, jak to všechno začalo, proč se vrátil zpátky do Česka nebo na čem pracují v programu Technologická inkubace.
Filipe, prozraďte nám, co přesně Filuta AI dělá a jak přesně využívá umělou inteligenci?
Filuta buduje platformu pro vývoj a údržbu životního cyklu operacionalizované kompozitní umělé inteligence. Kompozice zde znamená, že dohromady komponujeme široké spektrum různých typů modelování umělé inteligence jako jsou symbolické, plánovací, rozvrhovací, jazykové a prediktivní modely. Operacionalizace znamená, že kompozice modelů se obaluje exekutivní vrstvou, která rozhodnutí vycházející z kompozice rovnou vykonává ve vnějším světě.
Získali jste několik investic, další jsou na obzoru. V čem vám investice nejvíce pomáhají?
Investice nám pomáhají ve zvýšení naší interní kapacity pro výzkum a vývoj, které nyní představují již více jak 30 lidí, 125 let zkušeností ve výzkumu umělé inteligence, 119 let v softwarovém vývoji a 11 doktorátů z umělé inteligence a matematiky. Na celosvětové úrovni probíhá závod o dominatní platformu pro kompozitní umělou inteligenci a Filuta je jedním z prvních hybatelů.
Nad rámec zmíněných investic se inkubujete také v programu Technologické inkubace, která je financována z veřejných peněz. Jak vnímáte podporu státu začínajícím startupům? Proč jste do toho šli?
Rádi bychom viděli více podpory ze strany státu pro umělou inteligenci na akademické i startupové půdě. Umělá inteligence bude pravděpodobně největším kontributorem hodnoty do společnosti příští dvě dekády a již více jak dekádu se drží na prvních pozicích strategických technologií jejichž podpora by měla být klíčovovou zodpovědností státu pro udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti ve světovém kontextu.
Technologická inkubace: Projekt podpoří startupy z nových oblastí inovací 124 miliony
Daří se vám. Máte investice, odborníky, tah na branku. Čeho se chystáte dosáhnout?
Filuta byznysově roste na evropském i americkém trhu, příští rok plánujeme trojnásobný růst vývojové kapacity v Česku, škálování prodeje na americkém trhu, rozšiřování patentového portfolia a navazování partnerství s globálními konzultačními společnostmi.
A proč jste se vlastně přestěhoval do Česka a nezůstal v USA jak z pracovního, tak i osobního hlediska? Co vás lákalo se sem vrátit?
V České kultuře jsem se narodil a vyrostl. Z hlediska kompatibility ve vztahu představuje stejné kulturní zázemí partnerky výrazně méně tření a samotnou kvalitu života si lze v ČR nastavit na úroveň srovnatelnou se západním světem. Z hlediska pracovního dnes žijeme v době dominance technologií, kdy i z České Republiky lze vyvíjet produkt celosvětového dopadu a Česká Republika vždy oplývala technicky nadanými kreativními lidmi.
Právě teď se hodně šíří, a to jak mezi lidmi, tak i médii, strach z rychlého vývoje umělé inteligence. Nesetkáváte se někdy s předsudky?
Strach z umělé inteligence bývá v jádru spíše strachem z neznáma, který je lidsky přirozený, ale naštěstí řešitelný zvyšováním míry vzdělanosti o technologiích umělé inteligence, stejně o dalších pomyslných strašácích dnešní doby jako genetické inženýrství nebo microbiologie.