Do rozšiřování výrobních kapacit již byly v Evropě investovány miliardy eur. Proč ten tlak a jaké máme alternativy? Přesně o tom je fiktivní rozhovor se dvěma majiteli domů – jeden vytápí tepelným čerpadlem, jeden elektřinou.
Pánové, jak vytápíte svůj dům?
TČ: Když jsem stavěl, rozhodl jsem se pro tepelné čerpadlo. Z jedné kilowatthodiny elektřiny vyrobí v mém domě 4,7 kilowatthodiny tepla. Mám ideální podmínky: mám velmi dobré tepelné čerpadlo a dobře zateplenou novostavbu.
E: Bydlím v rodinném domě z 50. let a máme dálkové vytápění. Před dvěma lety jsem se musel rozhodnout, zda zůstaneme, nebo přejdeme na jiný způsob vytápění. Prověřil jsem všechny možnosti včetně plynu a tepelných čerpadel. Za novou výměníkovou stanici jsem zaplatil téměř polovinu toho, co by stálo tepelné čerpadlo bez nákladů na instalaci. A všichni řemeslníci mě odrazovali od instalace tepelného čerpadla do staré budovy.
TČ: Asi jste byl uveden v omyl. Tepelné čerpadlo je rozumné řešení i v nezateplených domech, i když v zateplených pracuje daleko efektivněji.
E: Možná s podlahovým topením. Všichni říkali, že bez podlahového topení to nejde.
TČ: Radiátory s větší teplosměnnou plochou mají srovnatelnou účinnost jako podlahové vytápění. Když řemeslníci odrazují zákazníky od tepelných čerpadel, je to pravděpodobně proto, že za posledních 30 let nic jiného než plynové kotle neinstalovali a o tepelných čerpadlech nic nevědí!
Pane E, vám vadí zejména státní podpora tepelných čerpadel.
E: Nemůže se přece tepelné čerpadlo ve staré budově dotovat až 40 procenty, to je spousta peněz. Stát láká spotřebitele tím, že eliminuje rizika, která by nikdo bez státních dotací nepodstoupil. A navíc umožňuje, aby i předražené výrobky byly prodejné.
Jaká by byla vaše alternativa?
E: Existuje mnoho alternativ, rozhodne obchodování s emisemi.
To nám musíte vysvětlit.
E: Od roku 2027 budeme mít obchodování s emisemi ve stavebnictví a dopravě v celé EU. Nemusíme šetřit emise za pomoci vysokých dotací na tepelná čerpadla ve starých budovách, když to bude jinde cenově levnější, jako například infračervený ohřev.
TČ: Účinnost infračerveného vytápění je faktor jedna, zatímco tepelné čerpadlo vyrobí z jedné kilowatthodiny elektřiny dvě, tři až pět i více kilowatthodin tepla.
E: Nezáleží na energetické účinnosti, jde o efektivitu nákladů. A není jasné, která technologie v budoucnu převládne jako nákladově efektivnější po zavedení obchodování s emisemi. Všechny vlády se snaží, aby podíl obnovitelných zdrojů na dodávkách elektřiny stoupl, v Česku na 30 %. To bude výhodou pro investičně levné infrazářiče.
TČ: Takže tím chcete říct, že teď není potřeba nic dělat. To je opravdu špatný nápad. Jednak jsou potřeba okamžitá řešení, ochrana klimatu nečeká, čas je to nejdůležitější, a mnoho alternativ pro vytápění domů není k dispozici, a navíc infračervené záření na rozdíl od tepelných čerpadel neposkytuje žádnou možnost akumulace, tak důležitou pro úspěšnou aplikaci obnovitelných zdrojů energie.
E: Nikdo nezná budoucnost. Věřím, že bude celá řada řešení. Například vodík.
V loňském roce se i ve staré budově daly ušetřit tepelným čerpadlem oproti plynu až desetitisíce korun. Cena plynu poroste, cena elektřiny má potenciál klesat.
TČ: Vytápění vodíkem je osmkrát méně energeticky účinné než tepelné čerpadlo. Vytápět se samozřejmě dá dálkově, ale i tam budou teplo vyrábět nejspíše velká tepelná čerpadla, která jako jediná umí využít jak teplo z okolního prostředí, tak teplo z odpadní energie, která jinak musí být zbytečně mařena.
E: Potřebujeme globální dohodu o ochraně klimatu. Sami nevyřešíme problém tím, že dnes snížíme v Německu o trochu emise skleníkových plynů s vynaložením vysokých dotací.
V sektoru budov by cena CO2 musela být extrémně vysoká. Není docela reálné předpokládat, že vláda, která chce být znovu zvolena, zavede tak nepopulárně vysoké ceny?
E: Máte pravdu, náklady na zamezení vzniku CO2 při vytápění jsou vysoké. S tak vysokými náklady na snížení emisí nemůže samotná cena CO2 po zavedení obchodování s emisemi vytvořit pobídku k nákupu tepelného čerpadla. Je možné, že se lze vyhnout emisím CO2 v dopravě s daleko nižšími náklady, pak by mělo smysl podporovat ochranu klimatu tam. Snad se v budoucnu objeví nové technologie, díky nimž bude vytápění šetrné ke klimatu levnější, než je tomu dnes. Tepelné čerpadlo je hitem novostaveb. Otázkou ale je, zda chceme miliardami dotovat tepelná čerpadla, když touto cestou nikdo nejde.
TČ: Nemáme čas čekat další roky, než budeme mít novou technologii. Každý nový plynový a olejový topný systém, který dnes nainstalujeme, bude uvolňovat emise CO2 dalších 20 let. Vodík se samozřejmě stane důležitým, ale ne pro vytápění.
Pane E, co mám dělat, pokud se mi dnes rozbije plynový kotel? Nemůžu čekat, až se bude topit vodíkem. Doporučil byste instalaci nového plynového kotle?
E: Ano.
Jak se sníží emise, když všichni budou instalovat plynové kotle?
E: Od roku 2027 bude v celé EU platit emisní strop pro vytápění a pro dopravu. Pokud způsobím emise, pak cena zajistí, že je někdo jiný ušetří.
Topení plynem se tedy od roku 2027 velmi prodraží.
E: To by měl vědět každý, kdo si pořizuje plynový kotel.
TČ: Mám tři poznámky: Za prvé: Není pravda, že nikdo nenásleduje. Tepelným čerpadlům dává přednost EU i Mezinárodní energetická agentura. Za druhé: Pokud budeme čekat na globální dohodu, bude pozdě. Za třetí: V loňském roce se i ve staré budově daly ušetřit tepelným čerpadlem oproti plynu až desetitisíce korun. Cena plynu poroste, cena elektřiny má potenciál klesat.
E: Bylo by skvělé, kdyby rostoucí ceny zemního plynu zajistily, že tepelná čerpadla budou konkurenceschopnější. Jenže výrobci nestíhají, o řemeslnících nemluvě.
TČ: Praktické problémy se řeší. Není dostatek řemeslníků, kteří by uměli tepelná čerpadla instalovat, protože odpovědná místa roky dotují plynové kotle a odmítají vzít na vědomí výhody tepelných čerpadel. Problémem je politika a rychlost realizace, nikoliv technologie.
E: I když uznám, že tepelné čerpadlo má své výhody, jsem proti dotační ekonomice. Pokud dotace deformují tržní prostředí, tak neslouží k ochraně klimatu, ale svádí některé výrobce a prodejce k účelovému navyšování cen.
TČ: Dotace jsou jen přechodné, dokud je převis poptávky, než začne fungovat trh. Tím si kupujeme čas.