Ukrajinské pracovníky budeme přijímat rychleji, schválila vláda

Na dvojnásobek se zvýší kapacita pro přijímání pracovních sil z Ukrajiny. Vláda vyslyšela požadavky zástupců zaměstnavatelů (včetně Hospodářské komory) a rozhodla, že v rámci Režimu Ukrajina budou mít české firmy možnost žádat až o 20 tisíc ukrajinských pracovníků ročně.Dosud byla kvóta poloviční. Rozhodnutí vlády výrazně zkrátí dlouhé čekaní podnikatelů na nové pracovní síly z Ukrajiny, aktuálně trvá vyřízení žádosti v průměru sedm měsíců. Hospodářská komora ocenila vstřícný přístup vlády a její snahu o rychlé řešení situace na pracovním trhu.

„Hospodářská komora na ministerstvech vnitra a zahraničních věcí rychlejší nábor zahraničních pracovníků aktivně iniciovala a jsem velice ráda, že se to podařilo. Věřím, že zvýšení kapacity pomůže českým firmám i celé české ekonomice, která právě kvůli nedostatku pracovních sil začíná narážet na své limity,“ říká viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková.

I nadále bude žádosti vyřizovat Generální konzulát ve Lvově, nově ale bude tuto agendu zpracovávat skrze svoji agenturu také ministerstvo zahraničních věcí. K rychlejšímu transferu pracovníků přispěje i personální posílení na ministerstvu vnitra. Takto nastavený systém by měl začít fungovat již během následujících tří měsíců.

Režim už do Česka přivedl tisíce Ukrajinců

Režim Ukrajina funguje pod vedením Hospodářské komory od srpna 2016. HK ČR od té doby vyřídila již 1900 žádostí o více než 11 tisíc zaměstnanců z Ukrajiny. „Díky rozhodnutí české vlády budou tato čísla v příštích týdnech rychle narůstat. Nejdůležitější je fakt, že se výrazně zkrátí čekací doba na nové zaměstnance, pro české zaměstnavatele jsou současné lhůty velkým problémem,“ dodává Irena Bartoňová Pálková.  

Hospodářská komora nábor zahraniční zaměstnanců dlouhodobě podporuje a vnímá ji jako krátkodobou pomoc pro tuzemské firmy, která jim pomůže překlenout současný akutní nedostatek kvalifikované i nekvalifikované pracovní síly. Komora bude také po politicích vyžadovat konkrétní strategii zaměstnávání cizinců v závislosti na demografickém vývoji v budoucích letech. Pro dlouhodobé řešení nedostatku pracovníků Hospodářská komora prosazuje rovněž strukturální změny v českém vzdělávacím systému tak, aby absolventi v příštích letech lépe odpovídali požadavkům trhu práce.

• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí

Doporučujeme