Příležitosti pro české firmy v Myanmaru jsou hlavně v zemědělství, potravinářství, ale i zdravotnictví a textilním průmyslu

České firmy se zájmem o působení v Myanmaru mají nové možnosti navazování obchodních styků a hledání místních partnerů díky spolupráci velvyslanectví ČR v Rangúnu s Myanmarským svazem obchodních a průmyslových komor (UMFCCI).

UMFCCI je významnou organizací, která zastřešuje 75 oborových podnikatelských svazů a regionálních obchodních komor a dohromady sdružuje více než 70 tisíc firem ze všech odvětví průmyslu, obchodu i zemědělství, a to napříč všemi regiony Myanmaru. UMFCCI a její členské svazy proto mají velmi dobrý přehled o poptávce myanmarského soukromého sektoru a jsou cennými partnery při vyhledávání relevantních obchodních kontaktů.

S cílem zintenzivnit spolupráci se Svazem se 16. ledna 2020 setkala velvyslankyně ČR v Myanmaru Hana Mottlová s prezidentem UMFCCI panem Zaw Min Win. V rozhovoru zdůraznila, že české firmy se o Myanmar zajímají a mohou zde nabídnout kvalitní výrobky na vysoké technické úrovni.

Dle prezidenta UMFCCI jsou české firmy na myanmarském trhu vítány. Soudí, že největší zájem by měl být v oblastech zemědělství a zpracování potravin. Tato odvětví tvoří významnou část myanmarské ekonomiky, a přitom je zde silná potřeba modernizace a nových technologií.

Dalším významným sektorem, kde se české firmy mohou prosadit, jsou medicínské produkty. V zemi se rozšiřuje síť zdravotnických zařízení a zkvalitňuje se poskytovaná péče, což vytváří značnou poptávku po léčivech a zdravotnickém vybavení a přístrojích. Tento pohled potvrdil Dr. Win Si Thu z Myanmarského svazu podnikatelů ve farmacii a zdravotnickém vybavení, který byl schůzce také přítomen.

Investiční příležitosti pro české firmy představuje myanmarský textilní průmysl. Kvalifikovaná pracovní síla spolu s příznivými náklady na výrobu nyní lákají do země značné množství oděvních společností z celého světa.

V Myanmaru se již vyrábějí oděvy a textil světových značek a tato příležitost může být významná také pro české výrobce. Přednosti oděvního průmyslu Myanmaru na schůzce prezentovala paní Khine Khine Nwe z Myanmarské asociace výrobců oděvů. Potvrdila, že její organizace je připravena s českými investory spolupracovat.

Velvyslankyně v průběhu jednání dále informovala prezidenta a další přítomné členy vedení UMFCCI o vybraných akcích: o návštěvě delegace ze Senátu Parlamentu ČR v Myanmaru v únoru 2020 a avizovaných návštěvách českých firem z oblasti farmacie, potravinářství či sklářství. Pana Zaw Min Win velmi zaujal záměr paní velvyslankyně pořádat akce na podporu českého byznysu v regionech, a sám navrhl některá města, v nichž by podobné akce mohly mít největší úspěch.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rangúnu (Myanmar).

• Teritorium: Myanmar
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme