Příležitosti pro české firmy v oblasti kybernetické bezpečnosti v Malajsii

Trh služeb v oblasti kybernetické bezpečnosti roste v Malajsii o 15 až 20 % ročně zejména v souvislosti s rozvojem digitalizace země. I přesto je tento sektor poddimenzován a malajsijským firmám chybí až 10 500 lidí. Národní rada bezpečnosti představí v březnu 2020  novou strategii, která počítá se schválením investic až do výše 437 milionů dolarů.

V žebříčku National Cybersecurity Index se Malajsie umístila v první dvacítce zemí (18.) a v rámci zemí ASEANu se zařadila na druhé místo po Singapuru (11.). Zmíněný index měří připravenost jednotlivých zemí čelit kybernetickým hrozbám a jejich schopnost vypořádat se s kybernetickými incidenty.

V souvislosti s připravovanou národní strategií Malajsie plánuje zorganizovat první ročník mezinárodního bezpečnostního veletrhu pod názvem „CYDES 2020 – Cyber Defence & Cyber Security Fair“. Akce se uskuteční ve dnech 22.–24. června 2020 na ostrově Langkawi, státě Kedah. Veletrh se uskuteční na výstavišti Mahsuri International Exhibition Centre, přičemž organizátoři (Alpine Group Services) avizují také účast zahraničních vystavovatelů (Austrálie, Kanada, USA, Ruská Federace, Francie, země ASEANu a další) a bohatý doprovodný program složený ze schůzek B2B, B2G a odborných seminářů.

Národní agentura pro kybernetickou bezpečnost Malajsie identifikovala následující sektory a oblasti – finanční služby a bankovnictví, energetika, smart cities (včetně Industry 4.0), umělá inteligence, školství, zdravotnictví, letecký průmysl, e-government, kybernetická kriminalita a zemědělství, které jsou právě příležitostmi pro české firmy.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kuala Lumpur (Malajsie). Autorka: Renata Brandstätterováekonomický diplomat.

• Teritorium: Malajsie
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme