Příležitosti pro české firmy v obranném průmyslu Botswany

Ve dnech 2. až 5. března 2021 navštívil náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný v čele delegace firem (AURA, Aero Vodochody a LIAZ) Botswanu, která by mohla otevřít dveře tuzemským firmám na tamní trh.

Zástupci českých firem byli společně s náměstkem Kopečným přijati na ministerstvu životního prostředí, národních parků a cestovního ruchu; v úřadu pro civilní letectví; na ministerstvu obrany, spravedlnosti a bezpečnosti; v sídle civilní rozvědky; na botswanské státní univerzitě a zúčastnili se česko-botswanského podnikatelského semináře.

Hlavním cílem mise náměstka Kopečného bylo pootevření pomyslných dveří pro české firmy na ministerstvu obrany a u botswanské armády v období schvalování obranného rozpočtu. Dalšími motivy byla jednání o uzavření memoranda o spolupráci v obranném sektoru a možné kooperaci v jiných oblastech včetně akademické spolupráce a výzkumu.

Součástí delegace byli manažeři společností AURA, Aero Vodochody a LIAZ. Čeští zástupci byli přijati na ministerstvu životního prostředí, národních parků a cestovního ruchu; v úřadu pro civilní letectví; na ministerstvu obrany, spravedlnosti a bezpečnosti; v sídle civilní rozvědky a na botswanské státní univerzitě (University of Botswana).

Hlavním tématem jednání bylo zapojení českých firem při řešení potřeb vlády a armády Botswany, a to zejména v oblasti letectví, informačních technologií, obranného průmyslu aj. Prezentace zástupců firem byly na vysoké úrovni a vzbudily zasloužený zájem protistrany. Vedle průmyslové a obchodní spolupráce zejména ve formě investic botswanská strana projevila zájem o uzavření memoranda o spolupráci v oblasti obrany, jež by zahrnovalo společná vojenská cvičení, vzdělávání, trénink pilotů aj.

Čeští delegáti se zúčastnili taktéž česko-botswanského podnikatelského semináře v Gaborone spolupořádaného obchodním úsekem velvyslanectví v Pretorii a botswanskou agenturou na podporu obchodu a investic (BITC). Seminář svým projevem zahájil český velvyslanec v Pretorii, Dr. Pavel Řezáč. Přehled možností spolupráce a kvalit českého obranného a leteckého průmyslu poskytl účastníkům obchodního fóra náměstek T. Kopečný.

Přes složité podmínky související s pandemií covid-19 se podařilo uskutečnit většinu plánovaných přijetí a prezentací v původním rozsahu a na odpovídající úrovni. Návštěva byla plánována jako projekt ekonomické diplomacie ministerstva obrany k podpoře českých firem obranného a leteckého průmyslu. Program a přijetí zajistil obchodně-ekonomický úsek českého velvyslanectví v Pretorii.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika). Autor: Mgr. Viktor Dolista, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Afrika | Botswana | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl

Doporučujeme