Příležitosti pro české firmy v obranném průmyslu Gabonu a Demokratické republiky Kongo

Ve dnech od 15. do 19. září 2021 navštívily ČR v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) delegace velitelů vzdušných sil Gabonu a Demokratické republiky Kongo.

Akce se konala za účelem účasti na pravidelné konferenci uživatelů letounů L-39 a na Dnech NATO v Ostravě s cílem seznámit se s dalším potenciálem českého obranného průmyslu.

Ilustrační foto

V rámci konference pořádané firmou Aero Vodochody ve spolupráci se vzdušnými silami Armády ČR se velitelé vzdušných sil Gabonu a Demokratické republiky Kongo a dalších zemí seznámili s aktuálním stavem vývoje letounu L-39NG a možnostmi jeho akvizice pro případné využití u vzdušných sil svých zemí.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

Za účelem seznámení se s praktickou obsluhou letounu navštívily delegace v rámci programu také Centrum leteckého výcviku v Pardubicích, kde shlédly praktickou ukázku letu L-39NG a dozvěděly se o možnostech výcviku jak pilotů, tak technického personálu, které Centrum poskytuje.

Následně delegace zavítaly do Ostravy, kde se zúčastnily každoroční přehlídky vojenské a bezpečnostní techniky Dny NATO, kde, kromě klasických dynamických ukázek vojenské a bezpečnostní techniky, měly možnost navštívit stánky dalších významných firem českého obranného průmyslu, o jejichž produkty projevily africké země zájem, jako např. Era, Česká zbrojovka, Omnipol, Tatra a další.

V rámci pobytu v Mošnově delegace rovněž navštívily Helicopter Training Point, kde získaly informace o možnostech výcviku na vrtulníkových simulátorech a měly možnost si také simulovaný let vrtulníkem vyzkoušet. Během dne na výstavišti došlo ke krátkému setkání s náměstkem ministra obrany ČR Tomášem Kopečným, který je k návštěvě oficiálně pozval.

Účast gabonské (poprvé) a konžské delegace na tohoto typu akcích potvrdila význam pozvání pro zahraniční delegace, které mají takto možnost vidět se a vyměnit si zkušenosti s užíváním českých produktů v praxi a rozšířit si současně obzory o další technické vymoženosti českého průmyslu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Abuji (Nigérie). Autorka: Mgr. Beata Matusiková, MBA, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Afrika | Gabon | Kongo (Kinshasa) | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl | Obranný průmysl

Doporučujeme