Příležitosti v sektoru letectví v Rumunsku

26. 5 se v rámci online projektu ekonomické diplomacie představily české firmy ze sektoru letectví. Prezentace se u rumunských partnerů setkaly s příznivým ohlasem, některá představená řešení mají v rámci B2B, resp. B2G reálnou šanci vyústit v konkrétní spolupráci. S některými českými subjekty byla dohodnuta individuální služba.

Rumunsko se připravuje investovat značné prostředky do komplexně pojaté dopravní infrastruktury (letiště, civilní a vojenská), energetiky (liniové stavy) i životního prostředí (vzdušný monitoring).

Uvedené skutečnosti vyhodnotilo Velvyslanectví ČR v Bukurešti jako významnou příležitost pro české firmy a doporučuje sledovat rumunský trh. Široce pojatý obranný sektor je zařazen do mapy strategických příležitostí.

Projektu se z české strany zúčastnily firmy:

  • ERA spolu s CS Soft Air Trafic Control, kteří se věnují vývoji multilateračních systémů a technologií pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Vyvíjejí, vyrábějí a implementují systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro civilní i vojenské účely.
  • European Air Services, která pokrývá širokou škálu výcviku pilotů a údržby pro civilní a vojenské zákazníky, nabízí odborné rady a pokyny pro každého jednotlivce nebo podnikatele, kteří chtějí koupit nebo prodat letadlo. EAS může pomoci najít typ letadla, který nejlépe vyhovuje potřebám klientů, a poskytnout podporu na místě a další služby, jako jsou letecké služby, modernizace, náhradní díly a údržba letadel s pevnými a rotačními křídly.
  • Retia VBS, která  vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, systémy velení a řízení, UWB lokalizační a komunikační systémy i záznamové systémy ReDat pro nahrávání hlasu, obrazovek a dat. Produkty RETIA jsou využívány ve vojenské i v civilní oblasti života.
  • Retia ReDAT je technologickou společností, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, raketové prostředky, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodala a dodává AČR, NATO, dalším armádám NATO a dalším vojenským i civilním zákazníkům.

Zásadní bylo, že se jednání aktivně zúčastnili i představitelé českých ministerstev zahraničí, obrany, resp. Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky, jakož i představitel rumunského ministerstva obrany, konkrétně ředitel akvizic z rumunských leteckých sil. Prezentace českých firem tak měla mnohem širší dopad a konkrétní dosah.

Významným partnerem při jednáních byla Národní společnost Aeroporturi Bucuresti, která spravuje dvě hlavní rumunská letiště: Mezinárodní letiště Henri Coanda a Mezinárodní letiště Aurel Vlaicu. Menší regionální letiště zastupovala Tuzla.

Důležitým spojením s rumunským prostředím je i společnost RBE, která se zaměřuje na zprostředkovávání kontaktů a informací ohledně investičních projektů a obchodních příležitostí, podniků na prodej, zelené energie, obchodních a networkingových akcí, veletrhů a výstav.

Online projekt lze také chápat jako první krok k předpokládané české účasti na Mezinárodní výstavě a konferenci Black Sea Defense & Aerospace (BSDA) 2022, která se uskuteční 18. – 20. května 2022 v areálu Romaero (součást mezinárodního letiště Baneasa).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bukurešti (Rumunsko). Autor: Rudolf Opatřil, ekonomický rada.

• Teritorium: Evropa | Rumunsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice | Letecký průmysl

Doporučujeme