Priština čelí znečištěnému ovzduší, pomoci má nová solární elektrárna

Kosovo plánuje projekt výstavby solární elektrárny, která částečně přispěje k řešení problému znečištěného ovzduší v Prištině. Projekt bude financován s podporou mezinárodního společenství.

Projekt výstavby solární elektrárny o výkonu 100 MW nazvaný Solar4Kosovo v hodnotě 64 milionů eur bude financován s podporou Evropské unie, Evropské banky pro obnovu a rozvoj a německé banky KfW.

Ilustrační fotografie

Před samotnou výstavbou solární elektrárny bude provedena revitalizace skládek popela, které se nachází v okolí tepelné elektrárny Kosovo A. Zemní práce a výstavbu vnitřních komunikací solární elektrárny provede kosovská společnost Kosovo Energy Corporation. Po revitalizaci bude na upravené ploše o rozloze 150 hektarů vystavěna samotná solární elektrárna.

Na projekt solární elektrárny naváže výstavba systému ukládání nevyužité energie do akumulátorů. I tento projekt bude financován s podporou mezinárodního společenství. Energie z akumulátorů bude využita pro ústřední vytápění bytů během zimních období.

Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Nové zdroje elektrické energie zajistí přístup k systému centrálního vytápění pro zhruba 38 000 občanů, který nahradí individuální topné systémy a zároveň přispěje k částečnému řešení problému znečištěného ovzduší v Prištině. Solární elektrárna s napojením na akumulátory tak podpoří energetickou transformaci a další iniciativy udržitelného rozvoje Kosova.

Pro české firmy, které se zabývají solární energetikou, se tak v Kosovu naskýtá příležitost spolupracovat na jednom z nejmodernějších energetických projektů na západním Balkáně. Případní zájemci o více informací mohou kontaktovat obchodní oddělení Velvyslanectví ČR v Prištině.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Prištině (Kosovo). Autor: Květoslav Sulek, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Kosovo | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme