Pro většinu firem byl letošní rok navzdory očekávání lepší nebo stejný

Pro 62 procent malých a středních firem a živnostníků byl letošní rok v porovnání s loňskem lepší nebo přibližně stejný. Jen 36 procent respondentů si letos v podnikání meziročně pohoršilo, zbylá dvě procenta konkrétně neodpověděla. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem.

„Je třeba vyzdvihnout a ocenit, jak se české malé a střední firmy a podnikatelé, kteří tvoří základní páteř naší ekonomiky, dokázali v letošním roce vypořádat po pandemii i s další nadmíru složitou dobou, respektive výzvou,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB.

Ilustrační fotografie

„Lidé se po covidu těšili, až vyjedou, takže zatím se daří dobře,“ ohlíží se zpět například Romana Holíková, která má rodinný penzion u Jindřichova Hradce. „Přestože jsou vyšší náklady, jsou i vyšší tržby,“ přidává se Dana Hrabánková, majitelka výrobce magnezia pro sportovce Chalk.

Firmy investují do energetické nezávislosti

Firmy a podnikatelé nesložili ruce do klína a dokázali se vypořádat s prudkým růstem cen energií, slábnoucí poptávkou nebo komplikacemi spojenými s válčením na Ukrajině. „Naši firemní klienti reagují na energetickou situaci velice správně a intenzivně se soustředí na investice spojené se snížením spotřeby energií a obecně na posílení své energetické soběstačnosti,“ dodává Pavel Prokop.

SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2023

Pro příští rok zůstávají firmy zatím o něco opatrnější než při hodnocení aktuálního roku. Zlepšení předvídá 22 procent, zopakování letošních výsledků 29 procent a meziroční zhoršení 27 procent. Více než pětina respondentů svá očekávání nespecifikovala. „Tím, že se zabýváme vzděláváním, tak v okamžiku, kdy budou mít lidé hluboko do kapsy, budeme první, co budou škrtat,“ uvědomuje si Marcela Hrubošová ze společnosti Finance pro radost.

Redakčně upravená tisková zpráva ČSOB

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme