Proč je výzkum a vývoj motorem inovačního ekosystému Středočeského kraje? Odpovídá Atlas SIC

Středočeský kraj systematicky rozvíjí ekonomiku založenou na znalostech, inovacích a pokročilých technologiích. Středočeské inovační centrum (SIC) pomáhá rozvíjet inovační ekosystém, který se těší vysokému podílu výdajů na výzkum a vývoj (VaV).

Tento ekosystém vyniká i rozsáhlou sítí špičkových výzkumných organizací. Které to jsou a čím vynikají? Získejte vhled do vědecko-výzkumné krajiny středních Čech díky Atlasu SIC.

Ilustrační fotografie

Pokud přepočteme celkový objem investic do středočeského výzkumu a vývoje k HDP, dosahuje téměř 2,3 % a pohybuje se tak nad celorepublikovým průměrem. Tři čtvrtiny investic přitom přichází z firemního sektoru, což je zhruba o 15 % více, než je v Česku běžné.

Proč je pro firmy investující do VaV středočeský region tak atraktivní? Důvodem je moderní průmyslová výroba, která je atraktivní pro řadu velkých zahraničních investorů, jež investují zejména do automobilového odvětví.

Špičkový základní, ale i aplikovaný výzkum

Výzkum a vývoj ve středočeském kraji má ale i velmi silnou základnu v podobě sítě šestadvaceti výzkumných organizací, které dělají špičkový základní i aplikovaný výzkum.

Vynikají počtem publikací kvalitních akademických článků v prestižních periodikách (dle seznamu Web of Science), na nichž se v celorepublikovém součtu podílejí z 10 % spolu se středočeskou ŠKODA AUTO Vysokou školou. Zároveň ale představují relevantní partnery pro inovativně zaměřené firmy.

Nový Atlas inovačního prostředí Středočeského kraje

Díky svému zaměření na aplikovaný výzkum mají výzkumné organizace SČK mají vysoký potenciál pro rozvoj Key enabling technologies (KETs) definovaných Evropskou komisí a dalších strategických technologií jako jsou: biotechnologie (BIOCEV), kosmické technologie (Astronomický ústav), jaderné technologie (Centrum výzkumu Řež) či technologie z oblasti optiky a fotoniky (laserová centra ELI Beamlines a HiLASE) nebo třeba energetiky a Smart Cities (UCEEB).

Přehled všech VaV organizací ve Středočeském kraji najdete na webu SIC.

• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme