Produkce vajec opět roste a další novinky ze sektoru zemědělství v Kazachstánu

Produkce vajec v Kazachstánu začala opět růst. Za leden až duben roku 2022 bylo vyprodukováno 1,6 mld. vajec, což je 12% růst ve srovnání se stejným obdobím v roce 2021.

V regionálním kontextu byly největší objemy produkce vajec zaznamenány v regionu Almaty (300,3 mil. kusů), dále v Akmolinském regionu (233,4 mil. ks) a v regionu Severní Kazachstán (213,7 mil. ks).

Ilustrační fotografie

Za první čtyři měsíce roku 2022 byla poptávka po vejcích pokryta z 96,1 %. Z Kazachstánu bylo exportováno 72,7 mil. vajec, a na tuzemském trhu se prodalo 1,1 mld. vajec, což je o 1,9 % více než o rok dříve ve stejném období.

Kvóty na zemědělské produkty

Meziresortní komise pro zahraniční obchodní spolupráci rozhodla o prodloužení restriktivních opatření na vývoz pšenice a soureže do třetích zemí a zemí Euroasijské ekonomické unie (EAEU).

Kazachstán po nepokojích? Ekonomiku čekají změny

Opatření bude prodlouženo do 30. 9. 2022 a maximální množství, které bude možné vyvézt z Kazachstánu do třetích zemí je 550 tis. tun a u pšeničné mouky a pšenično-žitné mouky to bude 370 tis. tun. Do 15. června 2022 platila vývozní kvóta u pšenice 1 mil. tun a u mouky 300 tis. tun.

Autor: Artyom Lukashov, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Almatě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Kazachstán | Zahraničí

Doporučujeme