Prognózy HDP Spojených arabských emirátů v následujících letech

Hvězdný růst HDP Spojených arabských emirátů v loňském roce 2022 byl primárně tažen ropným sektorem a v prvních devíti měsících roku 2022 dosáhl hodnoty 14,3 %.

K silnému růstu však výrazně přispěla i neropná odvětví, v čele s odvětvími nemovitostí, cestovního ruchu, obchodu a letectví. Neropná ekonomika loni podle odhadů vzrostla o 5,6 % a největší dubajská banka předpovídá pro rok 2023 mírnější expanzi o 3,5 %.

Ilustrační fotografie

Podle Emirates NBD Research růst ve Spojených arabských emirátech se v příštích několika letech ustálí na mírnějším tempu ve srovnání s rokem 2022. Pro rok 2023 se předpokládá růst reálného HDP o 3,9 % a v roce 2024 o 4,3 %. Odhadovaný 13% nárůst HDP na ropu zaznamenaný v roce 2022 se nebude opakovat s omezením produkce ropy OPEC+ na začátku roku. Předpoklad je, že růst HDP ropy letos zpomalí na 5 %.

V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Zaznamenaný růst HDP mimo ropu pro rok 2022 stále představuje slušné tempo růstu v období, kdy hlavní světové rozvinuté ekonomiky flirtují s ropnou ekonomikou. Světová banka předpokládá pomalejší růst pro roky 2023 a 2024 na úrovni 4,1 % a 2,3 % ve srovnání s 5,9 % v loňském roce. Podobně Oxford Economics letos očekává růst reálného HDP o 3,5 % oproti 7,9 % v loňském roce.

Dále Podle Světové banky o globálních ekonomických vyhlídkách se odhaduje, že všechny ekonomiky Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC) zaznamenají pomalejší růst, přičemž SAE budou v roce 2023 nejrychleji rostoucí ekonomikou v oblasti Perského zálivu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Abú Dhabí (Spojené arabské emiráty). Autor: Michal Florus, obchodní rada.

• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme