Prognózy rozvoje zemědělství EAEU a další novinky ze sektoru zemědělství v Kazachstánu

Dne 9. listopadu 2021 se uskutečnilo zasedání předsednictva Euroasijské hospodářské komise. Obecně se předpokládá, že se zvýší zemědělská produkce v Eurasijské hospodářské unii (EAEU).

Na zasedání byly schváleny střednědobé (2021–2025) a dlouhodobé (2021–2030) prognózy rozvoje agro-průmyslových komplexů zemí. Nárůst hrubé produkce v průmyslu by měl činit v roce 2025 ve srovnání se základním rokem 2019 17 % a v roce 2030 již 31 %.

Vzájemný obchod se zemědělskými produkty v roce 2030 vzroste o 24 % na úroveň roku 2019 a zahraniční obchod se zvýší o 15 %. Nárůst zahraničního obchodu EAEU je způsoben očekávaným růstem exportu o 42 % na 35,5 miliardy USD a v této spojitosti se předpokládá, že bilance zahraničního obchodu bude kladná, a to ve výši 7,1 miliardy USD.

Podvody v dotacích

Ministerstvo zemědělství Kazachstánu zjistilo, že s dotacemi v oblasti zemědělství docházelo k machinacím. Podvody s dotacemi vyšetřoval Protikorupční úřad Republiky Kazachstán. Bylo zjištěno, že státní fondy byly zpronevěřeny, docházelo k zadržováním finančních prostředků na úrovni krajů.

Kazachstán po nepokojích? Ekonomiku čekají změny

Ministerstvo zemědělství chce proto zjednodušit schéma vyplácení dotací. Kromě toho, že mají být dotace nově vypláceny i menším firmám, tak nový systém počítá, že budou zavedeny normy, které zvýší odpovědnost příjemců dotací tím, že musí doložit konkrétní ukazatele, jak jim dotace pomohly.

Pokud jde o porušení systému ohledně evidence chovných zvířat, tak Ministerstvo zemědělství plánuje digitalizovat činnost Veterinární služby u evidence zvířat, automatizaci procesů a předávání informací o zvířatech do databáze zemědělských zvířat, aby se tím vyloučila jakákoli chyba lidského faktoru.

Pokud jde o největší škody s dotacemi, tak ty byly zaznamenány u investičních dotací na nákup neexistujícího zařízení a také několikanásobné získávání dotací na stejný skot. Ty byly odhaleny v těchto městech: Almaty, Aqmole, Aktobe, Qyzylordě, Pavlodaru; a v těchto regionech: Turkestán, západní Kazachstán a severní Kazachstán.

Nový náměstek ministra zemědělství Kazachstánu

Dekretem vlády Republiky Kazachstán byl Baglan Abdashimovich Bekbauov dne 10. listopadu 2021 jmenován do funkce náměstka ministra zemědělství Republiky Kazachstán. Informovala o tom tisková služba Ministerstva zemědělství Kazachstánu.

Autor: Artyom Lukashov, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Almatě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Kazachstán | Zahraničí

Doporučujeme