Studie také zkoumala přidanou hodnotu, kterou jim k překonání těchto výzev nabízejí programy InnoStars. Mezi hlavní přínosy těchto programů, jako je například dlouhodobé udílení cen InnoStars, patří školení, inteligentní financování, mentoring, bootcampy a další konkrétní benefity. Studie však odhalila i další užitečné výhody pro účastníky.
Čelit výzvám samostatně vs. mít podporu komunity
Studie ukázala, že podnikatelé se často cítí izolovaní. Společné setkávání v rámci startupových programů posiluje pocit sounáležitosti a umožňuje týmům sdílet zkušenosti, společné starosti a výzvy. Jak poznamenal jeden z účastníků: „Měli jsme pocit, že nejsme sami.“ Jiný účastník se pozastavil nad tím, že nemusí všechno vysvětlovat, protože ostatní týmy se také zabývají inovacemi ve zdravotnictví: „Nebudete neustále dotazováni jen proto, že se věnujete klinickým zkouškám a školením v oblasti regulací.“
Podpora mezi startupy přesahuje obyčejné motivování a zahrnuje i praktické rady. Například díky zpětné vazbě od kolegů mohou startupy zdokonalit své prezentace. „Ostatní týmy vám mohou objasnit, zda vašemu nápadu rozumějí. A pokud ne, můžete prezentaci upravit tak, aby byla jasnější,“ sdělil své zkušenosti jeden z účastníků.
Omezený přístup k partnerům
Startupy v oblasti zdravotnictví potřebují kontakty s lékaři, pacienty, společnostmi a investory, aby získaly znalosti a podporu. Program nabízí možnosti navazování kontaktů, otevírá dveře k potenciálním investorům, zákazníkům a spolupracovníkům. Tyto kontakty jsou klíčem k získání informací o trhu.
Jiří Fusek: Chceme být na světové mapě biotechnologií
„Dozvěděl jsem se hodně o tom, jak fungují klinické studie v Evropě,“ doplnil jeden z účastníků. Lékař z Portugalska dodal: „Mluvil jsem s několika dalšími týmy, z nichž většina nemá ve skupině lékaře. Vzájemná setkání jsou pro nás přínosná, protože já se dozvím něco nového a oni poznají pohled potenciálního uživatele.“
Potíže s důvěrou a validací
Pocit, že nejsou dost dobří, a nejistota jsou u podnikatelů časté a negativně ovlivňují jejich produktivitu a výkonnost. Programy EIT Health InnoStars pomáhají zvyšovat sebedůvěru účastníků.
„Když postoupíte do finále, začnete si uvědomovat, že lidé potvrzují správnost vaší cesty,“ sdělil jeden z podnikatelů. „Vaše sebedůvěra roste, když vidíte, že můžete být užiteční ostatním, kteří vás považují za podnikatele, od kterého se mohou učit. To vám dodává pocit lepšího sebevědomí,“ přidal další. Sebedůvěru a naději posilují i inspirativní příběhy kolegů.
InnoStars Awards: řešení místních výzev
Program InnoStars Awards od EIT Health je zaměřen na bezprostřední řešení problémů tím, že podporuje rozvoj start-upů v oblasti zdravotní péče ve střední, východní a jižní Evropě. „Za posledních sedm let prošlo programem více než 120 start-upů, z nichž více než polovina se prosadila na trhu. Mezi nimi jsou nadějné společnosti jako portugalská Orgavalue, polská IQ Biozoom a slovenská Sensible Biotechnologies. Na základě zpětné vazby od účastníků jsme letos upravili formát programu, aby bylo možné více podporovat navazování kontaktů mezi start-upy. InnoStars Awards je také atraktivním místem pro investory hledající příležitosti v oblastech biotechnologií, medtech a life sciences. Těšíme se na další úspěšné řešení ve zdravotnictví a na přivítání nových start-upů do naší rostoucí sítě,“ řekl Tamás Békási, vedoucí oddělení RIS Business Creation ve společnosti EIT Health a programový manažer soutěže InnoStars Awards.
Účastníci programu získají řadu výhod, včetně finanční podpory 15 000 eur, možnosti prezentovat své projekty před špičkovými investory, školení zaměřené na včasné hodnocení zdravotnických technologií a individuální poradenství (Early Health Technology Assessment). Známý modul programu, Validation Track, je určen pro startupy s minimálně životaschopným produktem (MVP), které ještě nevytvářejí příjmy. Tento modul nabízí intenzivní školení s cílem zdokonalit strategie pro uvádění produktů na trh a urychlit jejich komercializaci.
Nově zavedený investiční program je zaměřen na vyspělejší startupy s příjmy, které hledají počáteční investice nebo investice série A. Program nabízí školení cílená na investiční strategie a obchodní plánování. Program vyvrcholí v listopadu velkým finále InnoStars, kde se startupy představí mezinárodní porotě a mají šanci získat odměnu až 25 000 EUR.
Pasivní exoskelet, umělé orgány nebo neinvazivní měření kortizolu
Program InnoStars Awards má za sebou několik pozoruhodných úspěchů z minulých ročníků.
MEBSTER je jedním z českých startupů podporovaných EIT Health. Tato česká společnost vyvíjí UNILEXA 2.0, inovativní platformu pasivního exoskeletu, která umožňuje osobám s částečným nebo úplným postižením dolních končetin, zejména po poranění míchy, znovu chodit. Platforma, která je cenově dostupnou, lehkou a stabilní alternativou, vyplňuje mezeru na trhu mezi tradičními ortézami a nákladnými aktivními exoskelety, a to díky chytrému a kompaktnímu designu, který vychází vstříc uživatelům i terapeutům. Přiložená mobilní aplikace zároveň pomáhá fyzioterapeutům sledovat a vyhodnocovat pokroky pacientů.
S exoskeletem pro ochrnuté pacienty vyhráli Češi prestižní soutěž start-upů
Dalším úspěchem je portugalský startup Orgavalue, založený studenty medicíny, který vyhrál první místo v loňském ročníku za vývoj metody bioinženýrství pro výrobu personalizovaných lidských orgánů, zaměřenou na eliminaci čekacích dob na transplantace, s prvním cílem na transplantaci jater a plánem vstoupit na trh do roku 2028.
Polský startup IQ Biozoom, dřívější finalista, se specializuje na neinvazivní diagnostiku v domácím prostředí. Tento tým využil kontaktů získaných skrze EIT Health k navázání spolupráce s Lékařskou fakultou Univerzity v Coimbře a s Národním metrologickým institutem TUBITAK pro rozvoj výzkumu v oblasti neinvazivního měření kortizolu.
Startupy, které se chtějí přihlásit do soutěže InnoStars Awards, se mohou přihlásit na adrese InnoStars Awards | EIT Health.