Prohloubení česko-japonské spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a inovací

Ve dnech 20. až 22. listopadu 2022 se uskutečnila návštěva náměstka Jiřího Kozáka v Japonsku, jejímž hlavním cílem byla podpora spolupráce České republiky a Japonska v oblasti vědy, techniky a inovací.

Uvedenému tématu bylo věnováno jednání s parlamentním náměstkem ministra školství, kultury, sportu a vědy Sakonem Jamamotou, se kterým diskutoval rovněž přípravu mezivládních konzultací o vědě a technologiích v roce 2023.

Tokio, Japonsko

Náměstek Kozák zdůraznil, že mezi oblasti spolupráce, které má ČR zájem s Japonskem rozvíjet, patří mj. oblast pokročilých materiálů včetně nanomateriálů, kvantové a jaderné technologie a také vesmírný výzkum. O dalším výhledu spolupráce v uvedené oblasti pak hovořil při svých jednáních s vedením japonských vládních institucí Japan Society for the Promotion of Science (JSPS) a National Institute of Science and Technology Policy (NISTEP).

Možnostem spolupráce, zvláště v oblasti robotiky a umělé inteligence pak bylo věnováno setkání s vedením National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST). Spolupráci v oblasti obranných technologií bylo věnováno jednání s vedením Defence Technology Foundation.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

O dalším rozvoji politické spolupráce mezi ČR a Japonskem v souvislosti s blížícím se 20. výročím strategického partnerství mezi ČR a Japonskem hovořil s parlamentní náměstkyní na ministerstvu zahraničních věcí Juumi Jošikawou. Náměstek Kozák vyzdvihl dosavadní úroveň česko-japonských vztahů a zdůraznil zájem o další rozvoj energetické a vědecké spolupráce, které může napomoci i nedávno potvrzená česká účast na EXPO 2025 v Ósace, kde by mohly být na českém pavilonu prezentovány zelené technologie.

Při následném jednání se státním ministrem na Ministerstvu zahraničních věcí Kendži Jamadou byla probrána regionální a globální témata včetně ruské agrese na Ukrajině, role Číny ve světě a posledních aktivit KLDR. Obě strany se shodly na potřebě pokračování mezinárodní pomoci Ukrajině.

Byznysová část pobytu náměstka Kozáka zahrnovala jednání s vedením společnosti NEC Corporation, setkání se zástupci společností sdružených International Friendship Council a jednání s vedením EU-Japan Centre for Industrial Cooperation. Otázky energetické bezpečnosti, včetně využívání jaderné energie a globální situace s dodávkami zkapalněného plynu (LNG), byly diskutovány v průběhu setkání s vedením Institute of Energy Economics.

Náměstek Kozák rovněž vystoupil v rámci probíhajícího předsednictví ČR v Radě EU na zahájení semináře EU-Japan Strategic Communications Practioners‘ Seminar, který byl věnován problematice strategické komunikace a spolupráci EU a Japonska v této oblasti.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tokiu (Japonsko).

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme