Ve spolupráci s předními stavebními firmami a univerzitami letos navštívil prvních 60 škol. Pro rok 2025 má ambiciózní cíl – počet navštívených škol zdvojnásobit.
V období od konce září do poloviny prosince 2024 navštívil program Stavební gramotnost 51 základních škol a 11 gymnázií. Celkem program absolvovalo přibližně 2400 žáků a studentů. Na druhém stupni ZŠ měli žáci možnost zapojit se do workshopu Člověk a město (5.–7. třída ZŠ) nebo se zúčastnit přednášky Takhle se mění svět (8.–9. třída). Pro žáky gymnázií je přednáška doplněná o více témat ze stavebnictví, zaměřuje se na detaily a trvá devadesát minut.
Organizátor projektu, Tadeáš Salaba, má za sebou již tři projekty tzv. gramotností: Energetickou Gramotnost, Technologickou Gramotnost a Klimatickou Gramotnost. Cílem těchto projektů je podpořit zájem o technické obory mezi mladými lidmi. Lektory vzdělávacího programu jsou studenti VŠ stavebních oborů a architektury.
Až 75 % nákladů MSP na výzkum a vývoj lze hradit z inovačních voucherů UCEEB ČVUT
Hlavními garanty Stavební Gramotnosti jsou Fakulta stavební ČVUT v Praze, Fakulta stavební VUT v Brně, Fakulta stavební Technické univerzity Ostrava, Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci a Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Záštitu na program poskytlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo průmyslu o obchodu ČR a Národní technické muzeum.
Podle zpětné vazby získané zatím od 458 respondentů, 64 % studentů uvedlo, že díky přednáškám a workshopům získali nové informace. Celkem 82 % studentů vnímalo informace jako prakticky využitelné. A 66,8 % studentů přednáška změnila pohled na stavebnictví.
Žáci a studenti ocenili zejména dynamické prezentace lektorů a studentů stavebních oborů, kteří sdíleli vlastní zkušenosti a příběhy z praxe. Celkem se do jich do projektu zapojilo již 42. Dvacet jedna z nich již jezdí s přednáškou samostatně nebo v tandemu se zkušenějším lektorem.
„Naši lektoři dokáží žáky vtáhnout do příběhu stavebnictví, ukázat jim jeho krásu i přínos pro společnost. Lektoři jsou o pár let starší než samotní studenti, což dodává oboru úplně jinou dimenzi a přináší inspiraci pro adepty stavebních oborů,“ říká Tadeáš Salaba, organizátor projektu.
Unikátní formát vzdělávání zdarma pro školy
Prezentace je určena žákům 8.–9. tříd ZŠ a studentům gymnázií. Přednáška i workshop se drží základních hodnot daného oboru, které reprezentuje tým organizátorů, složený z odborníků. Zastoupení zde měli pedagogičtí pracovníci VŠ a SŠ se zaměřením na stavebnictví, stavební inženýři a architekti s praxí a experti na vzdělávání mládeže.
Program vychází z předpokladu, že rozhodování o budoucím studiu je klíčové, a proto se zaměřuje na žáky základních škol a gymnázií. Program je zdarma, což umožňuje jeho dostupnost i školám s omezenými prostředky.
StaGram+: aktivity, které jdou nad rámec prezentací
Materiály pro kariérní poradce: Program se zaměřuje i na lidi, kteří mají klíčový vliv na kariérní směřování žáků a studentů. Protože jen informovaný poradce jim dokáže ukázat, proč má stavebnictví smysl. Materiál je určený jak učitelům, tak rodičům a řeší jednoduchou otázku „kudy a kam“. Info brožury budou dostupné na školách, a na doprovodných akcích. V roce 2024 již proběhly Den pro žáky na MPO, Road Fest v Havlíčkově Brodě a Dny Architektury v Uherském Hradišti.
Promítárna StaGram: V přípravě je série krátkých videí, která přiblíží profese ve stavebnictví. Zaměří se na moderní metody stavění a představí velké stavby po celé ČR.
Vzdělávací projekt propojuje školy s praxí: Projekt přilákal pozornost škol, kterým chybí informace z praxe a trendy z technických oborů, včetně stavebnictví. „Je důležité oslovit i mladší žáky a ukázat jim, že obor stavebnictví může být kreativní a lze v něm využívat moderní technologie včetně nového pohledu na svět,” shrnul motivaci k vytvoření vzdělávacího projektu pro školy ředitel NCS 4.0 Radoslav Sovják.
Stavební Gramotnost se nezabývá pouze vzděláváním, ale i zaměřuje se i na vztah k oboru, který má budoucnost. Chce ukázat mladým, co všechno lze postavit.
Projekt v roce 2024 podpořili zlatý partner OHLA ŽS, a.s., stříbrní partneři Wienerberger CZ, HOCHTIEF CZ, STRABAG Česko, SWIETELSKY v ČR a Metrostav a.s. a bronzoví partneři SUDOP GROUP a Valbek Group. Podporovateli projektu jsou Sdružení pro výstavbu silnic, Škola Projektování, Nakladatelství Pipasík, Rethink Architecture, NF IOCB TEC-H, Národní Technické Muzeum