Promění se Španělsko v giganta polovodičového průmyslu?

V poslední době se v diskuzi o směřování Evropy často skloňovala zejména Zelená dohoda pro Evropu. „Green Deal“ je však pouze jednou ze šesti priorit Evropské komise na současné pětileté období (2019–2024).

Dalším bodem na seznamu priorit je „Evropa připravená na digitální věk“. Ambiciózně se k této vizi postavila španělská vláda premiéra Pedra Sáncheze.

Ilustrační fotografie

Evropská unie si klade za cíl modernizovat kontinent prostřednictvím digitalizace, a to způsobem, ze kterého bude mít prospěch nejen veřejnost, ale i podniky a v neposlední řadě životní prostředí. Jedním z přijatých opatření je Evropský akt o čipech, jehož smyslem je dále posílit evropskou konkurenceschopnost v oblasti mikroelektroniky a polovodičových technologií.

Ačkoliv je Evropská unie v oblasti technologií současným světovým lídrem, na trhu s mikročipy zaujímá pouze desetiprocentní podíl. To, že Komise považuje tento strategický sektor za důležitý, dokládá i finanční podpora spojená se zmiňovaným aktem, která přesahuje 43 miliard eur. Díky tomu by mělo být možné do roku 2030 uvedený desetiprocentní podíl na světové produkci až zčtyřnásobit.

Španělsko chce vyslat vlastní raketu do vesmíru

Čtyři španělské pilíře

Španělská vláda premiéra Sáncheze v rámci Plánu obnovy, transformace a odolnosti schválila projekt PERTE (strategický projekt dotovaný vládou) pro čipy pro mikroelektroniku a polovodiče, pro nějž byla stanovena prozatímní dotace do roku 2027 ve výši 12,25 miliardy eur.

Projekt čipů stojí na čtyřech pilířích, kterými jsou posílení vědecké kapacity, designová strategie, výstavba výrobních závodů a v neposlední řadě dynamizace ICT zpracovatelského průmyslu. Je tak nesporné, že se jedná se o projekt skutečně velkého rozsahu, který zahrnuje nejen výrobní řetězec v jeho celistvosti, ale také výzkum a vývoj nových technologií v této oblasti.

Nedostatek polovodičových čipů je problémem, který sužuje světový výrobní průmysl od konce roku 2020, kdy došlo k paralýze jejich produkce vinou pandemie a s ní spojených lockdownů. Tyto čipy pomáhají fungovat řadě moderních zařízení od automobilů přes notebooky až po vysavače. Pro českého spotřebitele se nedostatek čipů stal nejčastěji skloňovaný zejména v souvislosti s výrobními problémy v podstatě celého koncernu Volkswagen, tedy i automobilky Škoda Auto.

Ilustrační fotografie

Snaha o větší autonomii

V současné době existuje ve Španělsku něco málo přes sto firem, podnikajících na trhu s mikročipy, přičemž k samotné výrobě pak dochází zejména v oblasti Asie. Španělský projekt si tak klade za cíl výrazně vyšší míru autonomie Evropy a Španělska v oblasti výroby mikročipů.

Otázkou zůstává, jak rychle se španělský, potažmo evropský plán podaří realizovat, jelikož nedostatek čipů je stále přetrvávajícím problémem trhu a lze očekávat, že poptávka po nich v budoucnu nadále poroste.

Faktem však zůstává, že Španělsko schválením projektu takového rozměru aspiruje přinejmenším na jednoho z evropských lídrů v oblasti výroby čipů, což bezesporu vytváří prostor potenciálním obchodním příležitostem také pro české firmy působící v tomto sektoru.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Madridu (Španělsko). Autorka: Daniela Čapková, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Evropa | Španělsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme