Propad ve výrobě piva v Srbsku

Sdružení pivovarů Srbska uvedlo, že v roce 2020 bylo v Srbsku vyrobeno něco málo přes 5,1 milionu hektolitrů piva, což byl oproti roku 2019 propad ve výrobě o přibližně 7,19 %.

Hlavním důvodem poklesu byla pandemie covidu-19, která způsobila omezení provozu restauračních zařízení a zákaz organizace oslav a festivalů.

Průměrná spotřeba piva v Srbsku spadla za uvedené období na 62 litrů na obyvatele a propad příjmů státní pokladny z výroby piva činil dokonce 15,49 %. Tento negativní trend pokračuje i v roce 2021, a to i přes letní uvolnění opatření, kdy jsou v Srbsku v běžném provozu restaurační zařízení a také je povoleno konání pivních festivalů.

Ve dnech od 18. do 22. srpna 2021 se v Bělehradě koná největší srbský pivní festival, který se pořádá pravidelně v srpnu od roku 2003. Z českých značek je na festivalu k dostání pivo Kozel, Pilsner Urquell, Staropramen, Krušovice či Budvar. Na pivním festivalu se prezentují také některé místní minipivovary, které byly pandemií nejvíce postiženy, protože zpravidla prodávaly své výrobky pouze v hospodách a restauracích a ne i v maloobchodní síti jako velké pivovary.

Je také otázkou, jak se bude pivní sezóna dále vyvíjet. Přestože Srbsko zajistilo včas pro své obyvatele dostatek vakcín, nepodařilo se přesvědčit velkou část především mladší populace o nutnosti očkování. V současné době je v Srbsku naočkováno oběma dávkami vakcíny proti koronaviru jen něco přes 50 % obyvatel.

I z tohoto důvodu v Srbsku v poslední době roste počet nově nakažených, podle posledních oficiálních údajů (19. 8. v 15:00) bylo za předchozích 24 hodin registrováno 1 656 nově nakažených z 12 869 testovaných osob. Je proto možné, že krizový štáb opět přistoupí k restrikcím, které se následně podepíšou na dalším snížení spotřeby a produkce piva.

Autor: Vladimír Váňa. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě

Doporučujeme