Protest britských pěstitelů ovoce a zeleniny

Britští zemědělci uspořádali v lednu 2024 protestní akci před budovou britského parlamentu, kterou vyzvali vládu k tlaku na největší supermarkety v Británii a k reformě vztahů s dodavateli ovoce a zeleniny.

Před parlament byly umístěny desítky strašáků, kteří mají představovat výzvu ke změně nákupního chování a k přijetí spravedlivějších zásad vůči zemědělcům také pro šest největších supermarketů v Británii (Tesco, Sainsbury’s, Asda, Morrisons, Aldi a Lidl).

Ilustrační fotografie

Demonstrace 49 strašáků má představovat 49 % britských pěstitelů ovoce a zeleniny, kteří podle průzkumu společnosti Riverford tvrdí, že v příštích 12 měsících pravděpodobně ukončí svou činnost. Strašáci také symbolizují anonymitu britských zemědělců, kterým hrozí konec činnosti, protože mnozí z nich nevystupují proti supermarketům otevřeně ze strachu z odvetných opatření.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Poslanci britského parlamentu jednali v lednu o reformách v dodavatelském řetězci potravin poté, co 110 000 lidí podpořilo petici kampaně #GetFairAboutFarming. Tato petice vyzývá vládu, aby přepracovala Kodex pravidel pro zásobování potravinami, a navazuje na výzvy zhruba 70 % pěstitelů ovoce a zeleniny, kteří požadují přísnější předpisy, které by posílily postavení zemědělců.

Iniciátoři petice se domnívají, že pouze silná regulace ze strany vlády může zajistit zemědělcům spravedlivou odměnu za potraviny, které produkují, a že současné britské zákony, které chrání zemědělce před neférovým chováním supermarketů a jejich dodavatelů, jsou zcela nedostatečné.

Autor: Paul Wilkins, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě

Doporučujeme