Prototypuj a ověřuj: Brno podpoří čtyři unikátní projekty

Přes tři miliony korun si mezi sebe rozdělí čtyři úspěšné projekty z páté výzvy programu Prototypuj a ověřuj, kterým město Brno společně s inovační agenturou JIC podporují začínající podnikatelské nápady.

Ve finále uspěl projekt tlumicích nožů do krasobruslařských bruslí, ekologický deskový materiál z hub a dřeva, virtuální pomocník pro lékaře postavený na strojovém učení a speciální mikroskopový detektor s vysokým rozlišením, citlivostí a rychlostí.

JIC Brno

Do výzvy Prototypuj a ověřuj se přihlásilo celkem 39 projektů. Sedm z nich se dostalo do finálového prezentačního kola, ve kterém vybírala vítěze porota složená z úspěšných podnikatelů a byznys expertů z regionu.

Podporu 665 tisíc korun získal Ondřej Spiegl se svým projektem Blade Science. Dvojnásobný mistr Švédska v krasobruslení českého původu přišel společně s bývalou švédskou krasobruslařkou Moou Lindgren s nápadem na inovativní tlumicí nože, které zmírňují dopady ze skoku. Právě v krasobruslení jsou totiž častá zranění způsobená tvrdými dopady. Studie prokázala, že ve srovnání s běžnými noži snižuje jeho technologie zatížení při dopadu až o čtrnáct procent.

„Grant nám výrazně, dá se říct o roky, zkrátí dobu na vývoj a testování finální verze tlumicího nože a dostane nás blíže k uvedení produktu na trh. Získáme cenné zkušenosti s výrobou a vedením společnosti,“ popisuje Ondřej Spiegl.

Porota podpořila i firmu Myco z Vřesovic. Ta vyvíjí rozložitelný přírodní obalový materiál z houbového mycelia. Díky podpoře necelých osmi set tisíc korun chce Myco vyvinout prototyp desek ze stejného materiálu využitelných třeba v nábytkářství. Oproti ostatním dostupným řešením na trhu, kde je pojivem polymerní lepidlo nejčastěji na bázi formaldehydu, se jejich desky budou lišit tím, že pojivem bude ekologický chitin.

Celkem osm set tisíc korun také získá projekt MAIA – Medical AI Assistant. Ten vyvíjí tým lidí kolem Lukáše Louna. Jejich řešení funguje jako pomocník gastroenterologa během kolonoskopie. Pomocný endoskopický přístroj s umělou inteligencí umí detekovat kolorektální léze a lékařům tak ušetřit až 50 procent času při tvorbě závěrečné zprávy.

Brno podpoří inovativní podnikatelské záměry

„V projektu chceme dokončit vývoj prototypu a vyvinout funkcionalitu pro měření velikosti lézí a adenomů, kterou nenabízí žádné dostupné komerční řešení. Cílem je také nasazení MAIA řešení na spolupracující lékařská pracoviště,“ říká Lukáš Loun s tím, že to pomůže firmě připravit se na budoucí klinické testování a zdravotnickou certifikaci.

Čtvrtou společností podpořenou v programu Prototypuj a ověřuj je firma AdvaScope, která vyvíjí prototypu detektoru s využitím unikátního čipu vyvinutého konsorciem CERN. Vychází tím vstříc poptávce brněnských firem z oboru elektronové mikroskopie. Cílem je funkční prototyp detektoru osazený čipem Timepix 3, který bude svými výslednými parametry vhodný pro přímé využití v běžných elektronových mikroskopech. „Podpora pro nás znamená výrazné urychlení vývoje našich vlastních produktů. Věříme, že tyto produkty pokryjí náročné požadavky zákazníků nejen v oblasti elektronové mikroskopie,“ říká Michael Pohl, jednatel společnosti.

Program Prototypuj a ověřuj existuje od roku 2020 a podpořil včetně aktuální výzvy už 21 projektů. Jeho podpora míří na inovativní nápady, které jsou na začátku cesty a v České republice se jedná o unikátní typ podpory.

Díky stabilní podpoře inovací a podnikání patří Brno mezi technologické metropole. Nové firmy s unikátním produktem znamenají nová pracovní místa a často i globální úspěch. Regionu to navíc zvyšuje prestiž,“ zdůvodňuje dlouhodobou podporu programu Prototypuj a ověřuj náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Brno je absolutním pionýrem, protože podobný program jinde v České republice nenajdete. U nás to je o to důležitější, protože tu máme obrovský potenciál podnikatelských nápadů například na univerzitách a výzkumných pracovištích,“ dodává ředitel JIC Petr Chládek.

Vítězné projekty 5. výzvy Prototypuj a ověřuj

  • AdvaScope: TruPix – detektor s čipem Timepix 3 pro elektronové mikroskopy
  • Lukáš Loun: MAIA – Medical AI Assistant – pomocný endoskopický přístroj s umělou inteligencí pro detekci kolorektálních lézí během kolonoskopie
  • Myco: Vývoj prototypu deskového materiálu na bázi mycelia
  • Ondřej Spiegl: Krasobruslařské nože se speciální odlehčenou modulární konstrukcí, do které jsou vkládány elastické tlumiče

Doporučujeme