Průmyslová produkce v listopadu 2023 byla reálně meziměsíčně nižší o 1,4 %. Meziročně klesla o 2,7 %. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ).
„V listopadu se průmysl vrátil k poklesu. Mírný růst ve výrobě motorových vozidel a některých navazujících oborech nezvládl vykompenzovat pokles většiny odvětví, zejména výroby strojů a ostatních nekovových minerálních výrobků,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Vývoj ve výrobě motorových vozidel byl zčásti ovlivněn vyšší srovnávací základnou roku 2022, kdy listopad jako nejsilnější měsíc roku kompenzoval předchozí říjnový výpadek. Odvětví výroby strojů a zařízení se během posledního půl roku změnilo ze stabilně růstového na odvětví objevující se v čele odvětví s nejvyšším záporným příspěvkem. Pokračoval pokles ve výrobě stavebních hmot a skla, o téměř pětinu byla meziročně nižší produkce v těžbě a dobývání.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v listopadu 2023 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 0,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 0,8 %, tuzemské nové zakázky klesly o 0,9 %. „V listopadu se po dlouhé době dostaly do černých čísel nové průmyslové zakázky. Bylo to zejména díky výrobě motorových vozidel a elektrických zařízení a také uzavření dalších dlouhodobých objednávek na ostatní dopravní prostředky, například kolejová vozidla,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Dvojciferným tempem opět klesla meziročně hodnota nových zakázek v chemickém průmyslu a v hutnictví a slévárenství.
SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2024
„Velká část odvětví, zejména energeticky náročné sektory, jako například sklářství, chemický průmysl či hutnictví, se potýkala v loňském roce s celkovým poklesem produkce a ani výsledky za prosinec dosavadní trend nedokáží zvrátit. Nepříznivou situaci dokládá také Index nákupních manažerů, který k závěru roku poukazoval na omezení výroby, nákupní aktivity a nízkou důvěru jako součást trendu trvající již od předloňského června. Příliš optimistický tedy není ani výhled na letošní rok, minimálně na první měsíce, kdy firmy zůstávají opatrné například v očekávání zakázek a výroby či se obávají zvýšení poplatků za regulované složky ceny elektřiny či nejistoty ohledně vývoje na zahraničních trzích, včetně tlaku na dekarbonizaci,“ komentuje výsledky Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom SP ČR.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v listopadu 2023 meziročně snížil o 2,3 % a jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 4,3 %. Tempo růstu průměrné mzdy bylo ovlivněno vysokou srovnávací základnou z předchozího roku.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v říjnu 2023 v EU27 meziročně klesla o 5,5 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 34,0 %) a Estonsko (o 12,2 %). Německý průmysl klesl o 3,9 %, Naopak nejvíce vzrostl řecký průmysl (o 10,8 %) a dánský průmysl (o 6,9 %). Výkon českého průmyslu se zvýšil o 1,9 %.
Stavebnictví v útlumu
Stavební produkce v listopadu meziročně klesla o 6,5 %, meziměsíčně byla nižší o 3,8 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 11,7 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 0,2 %. Meziročně bylo zahájeno o 40,7 % bytů méně, dokončeno bylo o 19,2 % bytů méně.
„Stavební produkce byla v listopadu meziměsíčně nižší a meziročně klesla o 6,5 %. Pokles produkce zčásti ovlivnilo počasí, byl zaznamenán nejvyšší listopadový úhrn srážek od roku 1961,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 7,7 % a inženýrské stavitelství meziročně kleslo o 3,9 %.
Stavební úřady vydaly 6 159 stavebních povolení, meziročně o 11,7 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 41,9 mld. Kč a meziročně rostla o 0,2 %.
„Zahajování bytové výstavby bylo v listopadu v útlumu, počet zahájených bytů klesl o 40,7 % a hodnota byla v roce 2023 zatím nejnižší. Největší vliv na celkový pětinový pokles počtu dokončených bytů měla kategorie rodinných domů a tento výsledek byl ovlivněn spíše vysokou srovnávací základnou,“ vysvětluje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
V útlumu stavebnictví se promítá také neochota vlády, kladoucí důraz na ozdravení veřejných financí, poskytnout ekonomice výraznější impuls k ekonomickému růstu stavěním „hladových zdí“, tedy masivními investicemi například do infrastrukturních projektů.
Lukáš Kovanda, Trinity Bank
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se meziročně zvýšil o 0,6 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 7,6 %.
Stavební produkce podle údajů Eurostatu v říjnu 2023 v EU27 meziročně klesla o 0,4 %. Pozemní stavitelství se snížilo o 0,8 % a inženýrské stavitelství vzrostlo o 1,8 %. Údaje za listopad 2023 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 18. 1. 2024.