V říjnu oproti září vzrostla výroba motorových vozidel (3,1 %), ale ve většině dalších důležitých průmyslových odvětvích došlo k poklesu produkce. Průmysl stahovala dolů například výroba strojů a zařízení a také výroba základních kovů, hutnictví a slevárenství.
„Říjnový výsledek průmyslu byl zčásti ovlivněn vysokou srovnávací základnou v některých významných odvětvích zpracovatelského průmyslu, zejména ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení a výrobě motorových vozidel,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Vysoká srovnávací základna se projevila rovněž poklesem v odvětví opravy a instalace strojů a zařízení. Pokračoval pokles ve výrobě strojů a zařízení a ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Nejvyšší kladné příspěvky k vývoji průmyslové produkce zaznamenala odvětví výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba potravinářských výrobků a také těžba a dobývání, kde se u meziročního srovnání projevila zejména velmi nízká srovnávací základna v odvětví těžby uhlí.
Nové zakázky se v říjnu meziročně zvýšily o 2%
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v říjnu 2024 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 2,0 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 3,1 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 0,2 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 0,5 %.
„K růstu hodnoty nových průmyslových zakázek nejvíce přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Nové dlouhodobé zakázky přibyly i podnikům ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
„Nové průmyslové zakázky zůstávají v útlumu. Konkrétně v říjnu nové průmyslové zakázky poklesly oproti září o 0,5 %. Hodnota nových zakázek se v říjnu nacházela zhruba o 0,4 % pod hodnotou nových zakázek z 1. čtvrtleté letošního roku. Meziročně sice nové zakázky vzrostly o 2,0 %, ale nesmíme zapomínat, že celý loňský rok byl z pohledu nových zakázek slabý,“ dodává Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta CZ.
„Pro tuto chvíli se zdá, že v „nerůstu“ bude český průmysl pokračovat i v nejbližších měsících, o čemž svědčí relativně stabilní objem nových zakázek i vyznění indikátorů sentimentu z průmyslového sektoru. Za celý letošní rok pak pravděpodobně vykáže mírný pokles v okolí 1 procenta,“ soudí hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
„Rok 2024 nebyl a není pro průmysl jednoduchý. Nedokázal naplnit loňská očekávání pro oživení, což bylo do jisté míry patrné i ve slabších meziročních výsledcích za říjen. Mezi hlavními faktory je stále poměrně slabá domácí a zahraniční poptávka. Rozdíly jsou samozřejmě mezi odvětvími, kdy u některých energeticky náročných sektorů klesají zakázky i dva roky. V dobré kondici není ani strojírenství. Obavy vzbuzují také nejisté vyhlídky klíčového sektoru výroby motorových vozidel, byť říjnové záporné výsledky byly do velké míry ovlivněné vysokou loňskou srovnávací základnou. Některé, především subdodavatelské, firmy, zmiňují jako důvod pokračující problémy německého hospodářství a odvětví automotive na hlavních evropských trzích včetně nenaplněné poptávky po elektrických vozidlech. Pro průmysl jako celek jsou pak brzdou strukturální problémy zejména v podobě vysokých cen energie v mezinárodním porovnání,“ komentuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR.
Dle Eurostatem zveřejněných údajů v září 2024 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 2,4 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 7,3 %). Výkon německého průmyslu se snížil o 4,5 %. Největší meziroční růst zaznamenalo Dánsko (o 7,8 %), český průmysl vzrostl o 1,6 %. Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce klesla výroba usní a souvisejících výrobků (o 11,0 %) a nejvyšší růst zaznamenala výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (o 11,4 %). Údaje za říjen zveřejní Eurostat podle předběžného harmonogramu 13. 12. 2024.