Hodnota nových zakázek v běžných cenách v únoru 2024 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 8,8 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 8,2 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 9,9 %.
Průmyslová produkce v únoru 2024 byla reálně meziměsíčně vyšší o 1,9 %. Meziročně vzrostla o 0,7 %. „Průmyslová produkce v únoru mírně vzrostla, a to zejména díky výrobě motorových vozidel. Tento výsledek byl částečně ovlivněn nižší srovnávací základnou z loňského února. Mírný růst podpořil i potravinářský nebo chemický průmysl,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Nejvyšší záporný příspěvek k vývoji průmyslové produkce mělo odvětví výroby strojů a zařízení. Desetinový pokles ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla ovlivnilo teplé počasí, nižší spotřeba plynu a snižování výroby v uhelných elektrárnách. O téměř čtvrtinu meziročně klesla těžba uhlí.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v únoru 2024 meziročně snížil o 2,1 %.
„Fakt, že se průmyslu jako celku stále příliš nedaří, naznačuje vývoj zaměstnanosti. Počet zaměstnanců průmyslových podniků zůstává v meziročním srovnání dlouhodobě nižší, a to o víc jak dvě procenta. Světlým bodem zprávy se ukázaly být nové zakázky, které meziročně poskočily o skoro 9 procent,“ uvádí ekonom UniCredit Patrik Rožumberský.
„Pozitivním překvapením byly v únoru především nové zakázky, které oproti lednu vzrostly o 4,8 %. V meziročním srovnání nové zakázky vzrostly o 8,8 % a růst se týkal jak těch zahraničních (+8,2 %), tak i těch tuzemských (+9,9 %). Obratem je třeba dodat, že silný meziroční růst zakázek je částečně zkreslován nízkou statistickou základnu z loňského února, kdy byly zakázky nižší. Nic se však nemění na tom, že letos v únoru byla hodnota nových zakázek v běžných cenách je nejvyšší od září 2022,“ dodává Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ.
Jak neinvestovat do digitalizace špatně? I na to odpovídá Analýza českého průmyslu 2024
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v únoru 2024 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 8,8 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 8,2 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 9,9 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek vyšší o 4,8 %. „Růst hodnoty nových zakázek v průmyslu také nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel. Projevila se zde zejména nízká srovnávací základna, zakázky však v tomto odvětví přibyly i meziměsíčně. Významné dlouhodobé kontrakty byly uzavřeny v odvětví výroby ostatních dopravních prostředků,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Téměř o čtvrtinu se snížila meziročně hodnota nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, kde se dlouhodobě projevuje pokles poptávky po oceli, zejména ze stavebnictví, automobilového průmyslu nebo strojírenství.
Dle Eurostatem zveřejněných údajů v lednu 2024 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 5,7 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 34,1 %) a Estonsko (o 8,6 %). Výkon německého průmyslu se snížil o 5,4 %, český průmysl klesl o 0,4 %. Naopak nejvíce vzrostl slovinský průmysl (o 12,2 %) a řecký průmysl (o 10,5 %). Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce poklesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (o 27,6 %) a nejvyšší růst zaznamenala výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (9,2 %).