Průzkum: Aplikace lákající na ChatGPT připravují uživatele o tisíce dolarů

Aplikace známé jako fleeceware využívají mezery v zásadách obchodů s aplikacemi a nátlakové taktiky, aby uživatele donutily zaplatit předražené služby asistentů s umělou inteligencí.

Několik aplikací, které se vydávaly za legitimní chatboty založené na službě ChatGPT, a účtovalo uživatelům přehnané poplatky, jež jim přinášely tisíce dolarů měsíčně.

Ilustrační fotografie

Tyto aplikace se dokonce objevily v obchodech Google Play i Apple App Store, a protože jejich bezplatné verze mají téměř nulovou funkčnost a neustále zobrazují reklamy, nutí nic netušící uživatele, aby se přihlásili k předplatnému, které může stát stovky dolarů ročně.

„Podvodníci vždy využívali a budou využívat nejnovější trendy a technologie, aby si naplnili kapsy, a ChatGPT není výjimkou. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně vrcholí zájem o umělou inteligenci a chatboty, uživatelé v obchodech Apple App Store a Google Play hledají a stahují cokoli, co se ChatGPT podobá. Tyto typy podvodných aplikací – které Sophos nazývá ‘fleeceware’ – často bombardují uživatele reklamami, dokud se nezaregistrují k předplatnému,“ vysvětluje hlavní výzkumník hrozeb ve společnosti Sophos Sean Gallagher.

Mobilní aplikace typu ,FleeceGPT‘ se zaměřují na zájemce o umělou inteligenci a vydělávají na nich peníze

„Jejich tvůrci spoléhají na to, že uživatelé nebudou věnovat pozornost účtovaným poplatkům nebo jednoduše zapomenou, že si takové předplatné objednali. Tyto aplikace jsou speciálně navrženy tak, aby po skončení bezplatné zkušební verze prakticky nebyly k použití, takže uživatelé aplikaci odstraní, aniž by si uvědomili, že stále platí měsíční nebo týdenní předplatné,“ dodává Gallagher.

Specialisté týmu Sophos X-Ops prověřili celkem pět fleecewarových aplikací, které deklarovaly, že jsou založeny na algoritmu ChatGPT. V některých případech, jako například u aplikace „Chat GBT“, vývojáři napodobovali název ChatGPT, aby vylepšili hodnocení své aplikace v Google Play nebo App Storu.

Zatímco OpenAI nabízí základní funkce ChatGPT uživatelům na internetu zdarma, tato aplikace si účtovala od deseti dolarů měsíčně do sedmdesáti dolarů ročně. Verze „Chat GBT“ pro iOS, nazvaná „Ask AI Assistant“, si po třídenní bezplatné zkušební verzi účtuje šest dolarů týdně (nebo 312 dolarů ročně) a vývojářům za měsíc vynesla 10 000 dolarů.

Jiná aplikace typu fleeceware nazvaná „Genie“, která uživatele vybízí k registraci za týdenní předplatné sedm dolarů nebo roční předplatné 70 dolarů, vydělala za poslední měsíc přes milion dolarů.

Co jsou fleeceware aplikace?

Klíčové charakteristiky tzv. fleeceware aplikací, které poprvé objevila společnost Sophos v roce 2019, jsou přehnané ceny za funkce, které jsou jinde zdarma, a používání sociálního inženýrství a nátlakových taktik k přesvědčení uživatelů, aby se registrovali k opakovaným platbám předplatného.

Aplikace obvykle nabízejí bezplatnou zkušební verzi, ale kvůli velkému množství reklam a omezení jsou sotva použitelné, dokud se neaktivuje předplatné. Tyto aplikace jsou často nekvalitně navržené a implementované a jejich funkčnost není ideální ani po přechodu na placenou verzi.

Kyberútočníci loni využili proti firmám stovky unikátních nástrojů a taktik

Své hodnocení v obchodech s aplikacemi navyšují mimo jiné i pomocí falešných recenzí a vytrvalým žádáním uživatelů o hodnocení aplikace ještě před jejím použitím nebo před ukončením bezplatného zkušebního období.

„Fleeceware aplikace jsou speciálně navrženy tak, aby se pohybovaly na hraně toho, co je povoleno podmínkami obchodů společností Google a Apple, a neporušují bezpečnostní pravidla ani pravidla ochrany osobních údajů, takže je tyto obchody při kontrole téměř nikdy neodmítnou. Přestože společnosti Google a Apple zavedly od roku 2019, kdy jsme o takových aplikacích informovali, nová pravidla, vývojáři nacházejí způsoby, jak je obejít – například přísným omezením používání a funkčnosti aplikací v případě, že uživatelé nezaplatí,“ říká Gallagher.

Některé z ChatGPT fleeceware aplikací popisovaných v této studii již byly podle jeho slov staženy, ale stále se objevují další a je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat.

„Nejlepší ochranou je vzdělávání. Uživatelé by měli vědět, že takové aplikace existují, a vždy si přečíst i informace uvedené drobným písmem, než se přihlásí k předplatnému. Uživatelé mohou také nahlásit aplikace společnostem Apple a Google, pokud se domnívají, že vývojáři používají k dosažení zisku neetické prostředky,“ doplňuje zástupce společnosti Sophos.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme