Průzkum: I po novele zákoníku práce budou „dohodáři“ pro zaměstnavatele výhodní

Jenom třetina firem má v plánu propustit zaměstnance, kteří pracují na základě dohod mimo pracovní poměr, poté, co pro ně budou méně výhodní v důsledku novely zákoníku práce.

Ukázal to rychlý online průzkum personální agentury Předvýběr.CZ mezi stovkou stálých respondentů z řad majitelů, ředitelů a personálních šéfů firem.

Ilustrační fotografie

Naopak 44 % zaměstnavatelů míní, že i po zpřísnění pravidel pro ně budou dohodáři přínosem, zbývající pětina firem novelu nepovažuje za zásadní změnu.

„Zaměstnavatelé reagují pragmaticky. Utažení pravidel nepatří mezi kroky, kterými by vláda podporovala trh práce. Nicméně zájemců o práci je už několik let katastrofický nedostatek, takže se firmy snaží nabírat kohokoli, kdo je ochotný pracovat,“ komentuje výsledky průzkumu František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.

Dohodáři totiž zajišťují jen zhruba 5-10 % pracovních pozic. V sedmnácti procentech případů tento typ pracovního vztahu uzavírají firmy proto, že zaměstnanci ani nemají zájem o trvalý pracovní poměr.

Hospodářská komora: Zaměstnavatelé se chystají propouštět dohodáře. Jejich práci přerozdělí mezi jiné zaměstnance nebo je nahradí OSVČ

„Jde jenom o zbytečnou byrokracii, která zvýší administrativní náročnost, navýší náklady a sníží flexibilitu této formy spolupráce,“ dodává šéf personálky.

Na změně podmínek pro dohodáře zaměstnavatelům nejvíce vadí zavedení placené dovolené (78 % respondentů) a nutnost hlídat existenci dohod u jiných zaměstnavatelů (72 %).

Redakčně upravená tisková zpráva

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme