Průzkum KPMG: Do roku 2035 budou auta umět létat

Trendem v autoprůmyslu jsou nové pohony, čistá mobilita a autonomní samořídící vozy. Automobilové odvětví v příštích pěti až deseti letech čekají převratné změny.

Masové rozšíření elektromobilů a v menší míře i samořízených, a dokonce létajících aut. Trendy vyplývají z průzkumu poradenské společnosti KPMG, která v 31 zemích vyzpovídala přes 1 100 manažerů autoprůmyslu, včetně těch působících v Česku. Respondenti se nejvíc obávali problémů v dodavatelských řetězcích, které válka na Ukrajině dále prohloubila.

Ilustrační fotografie

Oslovení vesměs předpovídají, že elektromobily budou do roku 2030 tvořit přibližně polovinu nově prodaných vozů v USA, západní Evropě, Japonsku i Číně. V Brazílii a Indii by to mohlo být 40 procent. Údaj za Česko průzkum neobsahuje.

Noví vítězové i poražení

K rozšíření elektromobilů napomůže jejich zlevňování. Téměř tři čtvrtiny dotázaných míní, že do roku 2030 se náklady na elektromobily sníží na úroveň vozů se spalovacím motorem. Masové prosazení elektromobilů ale závisí na výrazném zrychlení jejich nabíjení.

To u většiny současných nabíjecích stanic trvá přes tři hodiny. Řidiči by ale na cestách potřebovali dobíjet nanejvýš za 30 minut, uvedlo 77 procent manažerů. Stejný podíl věří, že elektromobily jsou schopné se rozšířit i bez státních dotací.

Samořízené vozy budou do konce desetiletí komerčně dostupné ve velkých městech v západní Evropě, USA, Japonsku i Číně. Myslí si to většina oslovených. Létající vozy budou k dispozici ve většině velkých měst do roku 2035, očekává 58 procent respondentů. Vývoj a testování létajících aut a plány na jejich sériovou výrobu jsou v pokročilých fázích hlavně v Číně, USA, Británii, Německu, ale i na Slovensku.

„Snad každý aspekt automobilového průmyslu, od vývoje po výrobu až prodej, projde hlubokými změnami. Rozdílné schopnosti přizpůsobit se trendům rozdělí sektor na nové vítěze a poražené. Pro Česko je životně důležité, aby zůstalo v první skupině,“ upozornil automobilový expert české pobočky KPMG Jan Linhart.

Kámen úrazu? Dodavatelské řetězce a trh práce

Manažeři se nejvíce obávali přetrvávání problémů v dodavatelských řetězcích. Více než polovina respondentů byla velmi až extrémně znepokojena nedostupností nebo cenou oceli, hliníku, mědi a lithia do baterií. Pětapadesát procent dotázaných zneklidňoval nedostatek pracovníků, který trápí obzvlášť USA. 57 procent oslovených mělo strach, že v příštích pěti letech stoupne složitost a nákladnost obchodních pravidel a cel.

„Po ruském útoku na Ukrajinu jsou problémy v dodavatelských řetězcích ještě mnohem naléhavější. Rozpadají se obchodní vztahy, které zahrnují ruské či ukrajinské firmy. Už se kvůli tomu omezuje produkce i v Česku. Kromě toho dramaticky stoupají ceny surovin, a to nejen těch dovážených z Ruska či Ukrajiny. Rusko navíc přestalo plnit roli odbytiště a automobilky v něm zastavují distribuci i výrobu. To vše vyvolalo dodatečné obrovské nejistoty napříč celým sektorem,“ vysvětlil Linhart.

samoridici-auto-ridic-shutterstock_658344718-scaled
Ilustrační fotografie

Obavy o budoucnost

Padesát tři procent respondentů přitom věřilo, že v autoprůmyslu porostou v příštích pěti letech zisky. Obavy o budoucí ziskovost vyjádřilo 38 procent dotázaných. Devět procent nemělo jasný názor.

„Optimismus ohledně zisků se lišil podle jednotlivých států. V USA ho sdílelo 66 procent dotázaných, ale v Německu jen 49 procent. To pro české automobilky navázané na Německo není dobrý signál. Navíc s válkou na Ukrajině je ziskovost autoprůmyslu ještě více nejistá,“ zdůraznil Linhart.

Osmdesát pět procent oslovených zvažuje v příštích letech nové investice, akvizice či partnerství. 75 procent manažerů se střední a vyšší pravděpodobností odprodá část nestrategických aktiv, aby na investice získali peníze. Provoz automobilů budoucnosti bude zřejmě vytvářet velké množství dat a zájem o jejich využití. Čtyřicet tři procent respondentů očekává, že výrobci automobilů začnou tato data prodávat pojišťovnám.

Boom předplatného aut a ústup dealerů Průzkum předpovídá prosazování modelu označovaného jako předplatné aut. Předplacené vozy zákazníci nevlastní, ale pouze užívají. V tom je předplatné podobné operativnímu leasingu. Na rozdíl od něj ale lze předplacené auto užívat i jen krátkou dobu v řádu měsíců nebo týdnů. U předplatného navíc zákazník nenese náklady spojené s pojištěním či údržbou.

Čtyřiaosmdesát procent dotázaných míní, že do roku 2030 bude předplatné automobilů vážným konkurentem klasických prodejů i operativních leasingů. Nejlepší předpoklady k úspěšnému nabízení předplatného mají podle průzkumu výrobci automobilů, nikoli dealeři nebo startupy.

„Z průzkumu také vyplynulo, že do roku 2030 se bude většina nových aut prodávat online. Tři čtvrtiny oslovených očekávají, že více než 40 procent vozů prodají koncovým zákazníkům přímo automobilky. Části dosavadních dealerů tak hrozí, že se postupně stanou nepotřebným mezičlánkem,“ uzavřel Linhart.

O průzkumu

Jde již o 22. ročník pravidelného průzkumu Annual Global Automotive Executive Survey. V rámci něj KPMG vyzpovídala 1 118 manažerů celosvětového automobilového a návazného průmyslu. Ředitelé firem tvoří 33 procent respondentů. Zbytek jsou další vedoucí pracovníci z nižších úrovní řízení.

Čtvrtina dotázaných pochází z Evropy, další čtvrtina z USA a 26 procent z Číny. Zbytek jsou zástupci Japonska, Jižní Koreje, Indie, Indonésie, Thajska, Kanady, Ruska, Mexika, Brazílie, Argentiny, Turecka, Saúdské Arábie, Austrálie a Jihoafrické republiky.

Mezi zúčastněnými firmami tvoří největší skupinu automobilky s podílem 24 procent. Dále jsou v průzkumu zahrnuty některé dodavatelské, energetické, technologické a dealerské společnosti spjaté s autoprůmyslem. Sedmadvacetiprocentní podíl mají podniky, jejichž roční výnosy předloni překročily 10 miliard dolarů.

Převzato z časopisu Komora. Autor článku: Lukáš Kantor

• Teritorium: Česká republika | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Energetika

Doporučujeme