Průzkum: Na nový zákon o whistleblowingu je připravená téměř polovina firem

Každá šestá firma už má zavedený systém pro oznamování nezákonných nebo neetických praktik. Téměř třetina na něm právě pracuje. Současně ale desetina dotázaných o chystané povinnosti nemá ponětí.

Ukázal to rychlý online průzkum personální agentury Předvýběr.CZ mezi stovkou stálých respondentů z řad majitelů a šéfů firem.

Slovo Whistleblower podbarveno ve slovníku, Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

„Chystanou novou zákonnou povinnost považuje za užitečnou jen něco přes třetinu firem, přesto ale téměř každá druhá už je na ni připravena,“ shrnuje zjištění František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.

Za užitečné opatření označilo 36 % respondentů, zbytek je opačného názoru. Systém pro podávání oznámení má zavedený už delší dobu třináct procent firem, další tři procenta ho zavedli teprve nedávno, dvaatřicet procent dotázaných na něm právě pracuje. Každý desátý oslovený manažer ale uvedl, že o nové povinnosti zatím neměl ponětí.

Whistleblowing bude nový byznys

Nejčastěji bude službu pro firmy zajišťovat externí dodavatel, uvedlo 31 % respondentů. Devět procent společností tento úkol svěří vlastnímu specializovanému zaměstnanci.

Ve třinácti procentech podniků to bude úkolem personálního oddělení, stejný je i podíl firem, kde půjde o agentu právního oddělení. Ostatní firmy o věci zatím ještě nepřemýšlely nebo se jich nová povinnost netýká.

Firmy, které systém už zavedly, zatím žádná oznámení nedostaly

„Opatření je výrazně užitečné v některých odvětvích, kde povaha byznysu s sebou nese některé ‚nekalé‘ praktiky. A je rozhodně praktické mít nastavený systém, jak tyto situace řešit,“ hodnotí Štěpánka Zdvořáková, personální ředitelka české pobočky švýcarské firmy Schindler, která má vlastní systém zavedený už delší dobu.

I když už některé firmy opatření na ochranu oznamovatelů iniciativně zavedly, zaměstnavatelé ho zatím nevyužívají. „Zaměstnanci proškoleni, plakátek visí na nástěnce, ale jinak se nic neděje,“ lakonicky shrnuje Miroslav Černáč, český a slovenský country manažer společnosti IMCD Czech Republic. Podobně reaguje i HR ředitelka vydavatelství Mafra Renata Poláková: „Opatření jsme zaváděli zhruba před dvěma lety, dosud jsme žádný podnět od zaměstnanců neobdrželi.“

Jednatel firmy Enginn Effect Pavel Střasák věří v přínosy whistleblowingu: „Vidíme to jako jednu z možností, jak odhalit nežádoucí aktivity nebo praktiky.“ Personální manažerka Dobroslava Šídová z firmy AM BTN Services je skeptičtější: „Opatření nezmění uvažování lidí, tichou toleranci části společnosti, neexistenci morálních vzorů…“ Nutnost zavádět takové opatření vnímá jako morální úpadek lidské společnosti.

Redakčně upravená tisková zpráva agentury Předvýběr.CZ

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme