Ve skutečnosti ale běžný občan ČR odevzdá státu více než 40 % ze svého výdělku na povinné odvody jako je daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění, DPH apod.
Blíží se tzv. den daňové svobody, a proto jsme se ve STEM/MARK zaměřili na povědomí lidí o významu tohoto dne a na okolnosti s ním spojené. Den daňové svobody pomyslně dělí rok na dvě části. V první části občan teoreticky vydělává pouze na pokrytí veřejných výdajů. Ode dne daňové svobody naopak všechny peníze zůstávají občanovi pro vlastní využijí.
Letos tento den připadá na 6. června. To znamená, že do té doby „pracujeme pro stát“. Jinými slovy odevzdáme více než 40 % ze svého výdělku státu na povinné odvody.
Daně jako přirozená součást života či nutné zlo?
Více než 1/2 dotázaných považuje daně za přirozenou součást života v moderní společnosti (56 %). Častěji tento postoj zaujímají lidé s vysokoškolským vzděláním (74 %), lidé, kteří studovali/studují ekonomicky zaměřenou školu, podnikatelé (77 %) a lidé, kteří znají termín „den daňové svobody“ a ví, co znamená (67 %). Téměř 1/3 lidí však přišlo výstižnější přirovnaní daní k nutnému zlu (32 %). Méně často pak lidé považují daně za krádež, loupež, atd. (12 %).
Zároveň více než 1/2 lidí považuje sociální a zdravotní pojištění za určitou formu daně (54 %), a to zejména pracující zaměstnanci a podnikatelé oproti nepracujícím důchodcům a ostatním. Většina populace (76 %) si myslí, že se povinné odvody v ČR zvyšují.
„Přestože více než 1/2 lidí zaujala realistický pohled na otázku ohledně daní, kdy je považují za přirozenou součást života v moderní společnosti, je poněkud překvapivým zjištěním, že pouze 17 % dotázaných správně odhadlo, kolik procent ze svého výdělku odevzdá státu běžný občan ČR na povinných odvodech,“ komentuje analytička STEM/MARK Zuzana Rabochová.
Den daňové svobody lidem nic moc neříká…
Téměř polovina dotázaných (47 %) nikdy neslyšela o termínu „den daňové svobody“. Častěji jde o ženy (55 %), o lidi ve věku 18-29 let (75 %) a o respondenty s nižším vzděláním (bez maturity – 63 %). Se zvyšujícím se věkem a dosaženým vzděláním pak povědomí o tomto pojmu roste.
Ovšem i ze skupiny lidí, kteří o „dni daňové svobody“ slyšeli, 30 % neumí tento pojem vysvětlit. Opět se častěji jedná o ženy, mladší respondenty ve věku 18-29 let a o lidi s nižším dosaženým vzděláním.
Polovina respondentů nicméně správně určila/tipla si, že v letošním roce „den daňové svobody“ vychází na období května až června. Zhruba 1/5 pak odhadovala období od ledna do dubna a necelá 1/3 mířila až na měsíce od července do prosince.
Změny v daních a dalších odvodech 2025 v kostce: Na co si dát pozor?
V průběhu dotazování pak bylo respondentům sděleno, že letos vychází den daňové svobody konkrétně na 6.6. 2025 a 157 dní z 365 tak odvádí část peněz z platu na veřejné výdaje. Tento fakt hodnotí negativně více než polovina respondentů – odvody považují za příliš vysoké. Dokonce jde častěji o respondenty, kteří správně odhadli měsíc, od kterého už si vydělávají „jen na sebe“ (67 %). Necelé 2/5 pak tato informace nepřekvapila a někteří lidé dokonce očekávali, že to bude vycházet ještě hůře. To jsou například častěji ti, kteří den daňové svobody tipovali na období července až srpna.
Průzkum výzkumné agentury STEM/MARK ukázal, že povědomí Čechů o výši povinných daňových odvodů je poměrně nízké, kdy většina občanů toto procento značně podceňuje. „Je tedy logické, že v momentě, kdy byla lidem sdělena reálná výše odvodů z jejich výdělku, byla jejich reakce spíše negativní,“ uzavírá analytička Zuzana Rabochová z agentury STEM/MARK.
Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím online dotazování na Českém národním panelu se zúčastnilo 506 osob ve věku 18+ let reprezentující českou internetovou populaci proporčně podle pohlaví, věku, nejvyššího dosaženého vzdělání, kraje a velikosti obce bydliště. Šetření probíhalo v termínu od 13. května do 19. května 2025.
Podrobnosti ohledně letošního dne daňové svobody jsou čerpány z tohoto zdroje: Institut liberálních studií. Den daňových poplatníků 2025. ILS, 06.05.2025 [online]