Průzkum: Tři čtvrtiny firem nabízejí pomoc při očkovací kampani

Očkování proti koronaviru pomáhá zachraňovat lidské životy, pomáhá k rychlejšímu návratu ekonomiky k normálnímu provozu a v neposlední řadě zachovat pracovní místa. Drtivá většina firem (76 procent) je podle aktuálního průzkumu připravena na očkování poskytnout své provozy.

Chtějí tak přispět k tomu, aby státní očkovací kampaň nabrala na tempu a byla efektivnější, jakmile bude dostatek vakcín. Vyplývá to z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi 80 firmami různých velikostí a branží. Průzkum probíhal od 8. do 10. března.

Také v Německu by se do očkovací kampaně v průběhu druhého čtvrtletí mělo zapojovat stále více firem a jejich závodních lékařů.

Zapojit se mohou závodní lékaři

Více než čtvrtina dotázaných firem již má odpovídající infrastrukturu, včetně závodních lékařů, a dalších 37 procent je připraveno v krátké době infrastrukturu na podporu státní očkovací kampaně zřídit. „To znamená, že téměř dvě třetiny společností jsou takříkajíc připraveny ve startovacích blocích a chtějí významně podpořit státní očkovací kampaň. Jedná se o nesmírně důležitou nabídku podnikatelské sféry vládě,“ vysvětluje výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Jen pět největších firem, které jsou podle průzkumu připraveny zapojit svou infrastrukturu včetně závodních lékařů, mají dohromady přes 80 tisíc zaměstnanců. „Pokud to přepočítáme na celou zemi, vidíme obrovský potenciál této nabídky. Naše firmy jsou zvyklé zvládat velké projekty, což opět většina z nich potvrdila tím, že dokázaly zavést povinné testování všech svých zaměstnanců,“ říká Bauer.

Čtyři z deseti firem jsou ochotny nést veškeré náklady

Téměř všechny společnosti v tomto průzkumu rovněž uvádějí, že jsou připraveny převzít také náklady na zajištění infrastruktury a závodních lékařů, více než 40 procent společností je dokonce ochotno nést veškeré náklady. Tento krok by tedy také ulevil státnímu rozpočtu.

Vše samozřejmě za předpokladu, že bude k dispozici dostatek vakcín, protože „nejde o to, aby vakcíny místo do domovů pro seniory šly do fabrik,“ říká Bauer. „Jde o rychlou a efektivní podporu ze strany soukromého sektoru.“ Nejprve je však potřeba vyjasnit řadu důležitých otázek. Firmy například požadují, aby vláda co nejrychleji vytvořila politicko-právní rámcové podmínky, například otázky odpovědnosti. Je také jasné, že očkování by mělo probíhat výlučně na dobrovolné bázi.

Také v Německu se spolková vláda a jednotlivé spolkové země dohodly na tom, že by se v průběhu druhého čtvrtletí měly do očkovací kampaně stále více zapojovat firmy a jejich závodní lékaři.

Tisková zpráva Česko-německé obchodní a průmyslové komory

Jak na současnou testovací kampaň poradí průvodce samotestováním ve firmách.

Větším firmám může být při testování užitečný seznam deseti základních kroků pro zaměstnavatele.

Jednotliví živnostníci ocení postup pro OSVČ bez zaměstnanců.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Koronavirus

Doporučujeme