První intervence japonské vlády proti slabému jenu

Japonská vláda prostřednictvím Japonské centrální banky (BOJ) poprvé po 24 letech intervenovala na devizovém trhu prodejem dolarů a nákupem jenů.

Tento krok konečně ukazuje na vůli vlády zastavit znehodnocování jenu. Od března letošního roku japonská měna oslabila o téměř 30 jenů za dolar a 22. září 2022 dosáhla hodnoty 145 jenů. To je nejslabší hodnota od roku 1998. Důvodem pádu jenu je zvětšující se rozdíl mezi japonskými a americkými úrokovými sazbami.

Ilustrační fotografie

BOJ oproti bankovním strategiím americké i evropských centrálních bank zachovává politiku významného uvolňování měnové politik, aby podpořila japonskou ekonomiku ultra nízkými úrokovými sazbami. To podnítilo na devizových trzích nákup dolaru, který nabízí vyšší úrokové sazby, což vedlo k prudkému oslabení jenu.

Mezitím v důsledku ruské invaze na Ukrajinu prudce vzrostly ceny surovin a slabý jen tento efekt ještě vyostřil, což zasadilo ránu japonské ekonomice a financím domácností.

Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme