Společnost spolupracuje s americkou firmou Nvidia na grafických procesorech pro kamerová zařízení vybavená umělou inteligencí. Stroje budou také disponovat technologií globálního určování polohy (GPS).
Kubota plánuje komercializovat traktory, sázející stroje na rýži a kombajny, které používají kamery a umělou inteligenci pro provoz a dohlížení na lidi a překážky. Současně bude možné několik strojů monitorovat vzdáleně současně.
Stroje budou schopny provádět automatizované operace úrovně 3, jak stanovilo japonské ministerstvo zemědělství, což znamená, že je lze sledovat z míst mimo pracoviště, což je v Japonsku novinkou. Bezpilotní zemědělské stroje úrovně 2 (již v Japonsku komercializované), používají lasery a ultrazvukové vlny k detekci překážek a vyžadují blízkého operátora pro vizuální monitorování.
ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí
Americká firma vyrábějící zemědělské a stavební stroje, John Deere, komercializovala bezpilotní traktory úrovně 3, ale tyto velké stroje navržené pro rozsáhlé americké farmaření nejsou vhodné pro malé japonské farmy.
Stroje Kubota jsou schopny manévrovat i na malých farmách a mohou zlepšit přesnost práce. Pokud se komercializace v Japonsku osvědčí, společnost doufá, že stroje bude možné exportovat i do jiných zemí v Asii, kde je dostupná půda také omezená.
Samořiditelné stroje pravděpodobně budou stát o 20 % až 30 % více než ostatní modely. Prezident Kuboty, Yuichi Kitao, říká, že společnost má za cíl technologii zjednodušit a tím umožnit snížení cen.
Podle statistik ministerstva zemědělství dosáhl počet japonských zemědělských domácností v roce 2020 1,74 milionu, což byl pokles o 44 % za posledních 20 let. Ti, kdo mohou předat své know-how, stárnou. Usnadnění a zefektivnění zemědělské práce tak snad pomůže nejen starším zemědělcům, ale může také zmírnit nedostatek pracovní síly tím, že přiláká mladší lidi do tohoto odvětví.