První úspěšná spolupráce SIC a DIH Brain4Industry. Optimalizace produktu pomocí metalického 3D tisku.

3D tisk se ukázal jako nejvhodnější řešení pro firmu SUSPRO, dodavatele technologických zařízení pro automobilový průmysl, která hledala partnera pro optimalizaci a výrobu speciální trysky.

Konsorcium Brain4Industry, jehož členem je také Středočeské inovační centrum (SIC), se zaměřuje na digitální transformaci malých a středních podniků a využití umělé inteligence ve výrobních procesech. Mezi hlavní oblasti specializace patří také aditivní technologie jako právě 3D tisk.

Středočeské inovační centrum

Poptávaný sériově vyráběný díl se využívá při výrobě klimatizací do aut. V tomto případě pro významného výrobce ze Středočeského kraje. „Na SIC, se kterým máme již pozitivní zkušenost v rámci Inovačního voucheru, jsme se obrátili, aby nám pomohl najít vhodného partnera pro výrobu prototypu směrovací trysky, která je jako náhradní díl ultrazvukové trysky neobjednatelná. Důvodem je hlavně nedostupnost samotného plastového dílu, lepší odolnost proti abrazi v případě nerezového provedení, ale i možnost vyleštění povrchu pro eliminaci ulpívání prášku na povrchu,“ říká Vladimír Sůsa, jednatel firmy SUSPRO.

V rámci konsorcia B4I oslovili zástupci SIC dalšího z partnerů, firmu Beneš a Lát, která má v oblasti aditivních technologií  a výrobě optimalizovaných dílů bohaté zkušenosti. Toto téma velmi souznělo se zaměření firmy SUSPRO, kdy bylo možné rychle a efektivně optimalizovat, navrhnout a poté i vyrobit kovové díly z 3D tiskárny, které splňují potřebné parametry za nižší cenu než sériově dodávaný díl. Tím byl zahájen první společný projekt.

„Prvním krokem spolupráce bylo nadefinování požadavků na díl a možností kovového 3D tisku. Při výrobě bylo vstupní podmínkou zaručení zachování funkčnosti dílu a rychlé dodání. Na základě těchto parametrů se navrhla správná optimalizace dílu, která plní zákazníkovi požadavky a zároveň je ekonomicky nejvýhodnější pro použití aditivní technologie,“ vysvětluje Michal Vrbický, obchodní zástupce B4I a dodává, “Pro přidanou hodnotu individualizace bylo na díl umístěno zákazníkovo logo, které zároveň sloužilo i jako funkční prvek pro výrobu dílu. Po dvou týdnech od první společné schůzky byl finální výrobek předán zákazníkovi.“

Středočeské inovační centrum

Vhodný partner pro výzkum a vývoj

SIC CONNECT je služba Středočeského inovačního centra, která pomáhá klientovi v takových oblastech jako je vývoj nových produktů nebo optimalizace produkce a které není schopen sám vlastními silami vyřešit. SIC dokáže klienta propojit s vhodnými partnery, jako jsou vývojové firmy, či výzkumné organizace, které mu pomohou problémy a výzvy technologické povahy vyřešit.

„Čerpáme z velmi dobré znalosti výzkumného prostředí a na druhé straně z úzkého kontaktu s podnikateli v regionu. Díky nám mohou středočeské firmy ušetřit čas a starosti s hledáním vhodných partnerů i s nastavením spolupráce s konkrétní osobou,“ říká Pavel Jovanovič, ředitel SIC. „Jsem rád, že se nám těmito aktivitami daří úspěšně rozvíjet inovační ekosystém regionu a přispívat k větší konkurenceschopnosti firem,“ dodává ředitel SIC.

Redakčně upravená tisková zpráva Středočeského inovačního centra

Doporučujeme