Brazílie je největším vývozcem kuřecího masa na světě. Omezení jsou zavedena proto, aby se zabránilo kontaminaci farem v jiných zemích. Brazílie celkem vyváží kuřecí maso do zhruba 160 zemí.
Kromě členských států Evropské unie zakázalo dalších 23 zemí dovoz kuřecího masa pocházejícího z Brazílie. Seznam zahrnuje také Čínu, největšího dovozce brazilského kuřecího masa. Zákaz dovozu do některých zemí se vztahuje plošně na veškerý dovoz z Brazílie (jako je to v případě EU), jiné trhy zatím zákaz omezují jen lokálně podle aktuálního výskytu nemoci.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Pokud se zákaz dovozu vztahuje pouze na město Montenegro ve státě Rio Grande do Sul, kde došlo ke kontaminaci, nemá to podle brazilské vlády žádný komerční dopad, protože tam nejsou žádní významní vývozci. To je například Saúdská Arábie a Japonsko.
Země/bloky s plošným zákazem dovozu kuřecího masa z Brazílie jsou aktuálně Jižní Afrika, Argentina, Bolívie, Kanada, Chile, Čína, Jižní Korea, Irák, Malajsie, Maroko, Mexiko, Pákistán, Peru, Dominikánská republika, Srí Lanka, Východní Timor, Euroasijská unie (Rusko, Bělorusko, Arménie a Kyrgyzstán – s výjimkou Kazachstánu), Evropská unie, Uruguay.
Pokud zůstanou vývozní embarga v platnosti po dobu 60 dnů, bude muset být během tohoto období spotřebováno na domácím trhu více než 400 000 tun kuřecího masa. Podle údajů brazilského statistického úřadu IBGE se v současné době 60 % brazilské produkce kuřecího masa soustředí v jižním regionu, především ve státě Paraná, následované státy Santa Catarina a Rio Grande do Sul. Tyto tři státy se na veškerém exportu země podílejí 78 %.
Před odhalením ohniska ptačí chřipky měla Brazílie nejlepší exportní čtvrtletí za posledních pět let s 1,731 mil. prodaných tun v hodnotě 3,13 mld. USD, což představuje i nárůst objemu tržeb o 9 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, uvádějí údaje Sekretariátu zahraničního obchodu (Secex).
Podle ředitele Canal Rural Sul Giovaniho Ferreiry, pokud nastane jeden z nejhorších scénářů a země nebude moci produkt vyvážet po dobu 60 dnů, jak stanoví zdravotní protokol některých zemí, odhaduje sektor ztráty ve výši 1,5 až 2 mld. USD.