Quality Innovation Award: Oceněny firmy ze strojírenství či gastronomie

V národním kole Mezinárodní ceny inovací Quality Innovation Award byly oceněny projekty ze strojírenství, gastronomie či environmentu, projekty již realizované i ty, které mají potenciál teprve se uplatnit.

V národním kole soutěže Quality Innovation Award ocenila porota projekty velkých firem, mikropodniků a start-upů i ty, které mají potenciál uplatnit se v praxi. Komisi odborníků v čele mezinárodní soutěže tvoří i zástupci České společnosti pro jakost.

Vyhlášení Mezinárodní ceny inovací Quality Innovation Award

Firmy a organizace veřejného sektoru mají v soutěži možnost porovnat své inovace z mezinárodního pohledu. Hodnocena je míra novosti z globálního pohledu a použitelnost v praxi, účinnost a orientace na zákazníka. V České republice je národním zástupcem ceny Česká společnost pro jakost a partnerem ocenění Asociace inovačního podnikání ČR.

Vítězem národního kola v kategorii Velké podniky se stala společnost ŠMT a.s., jejíž hlavní činností je výroba a montáž těžkých horizontálních frézovacích a vyvrtávacích strojů.

Oceněnou inovací je Samopojízdná kabina s novým pohonem svislého posuvu, která je využívána náročnými zákazníky u velkých obráběcích strojů. Její pomocí se obsluha dokáže lépe přiblížit místu obrábění a kontrolovat jeho průběh.

Známe vítěze soutěže Ambasador kvality ČR za rok 2023 i držitele personálních ocenění

Další v pořadí byla umístila První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s., která uspěla s projektem Inovace technologií přesného lití nových typů odlitků žárových částí leteckých motorů a turbodmychadel.

Ve firmě byly vyvinuty, provozně ověřeny, a do sériové výroby zavedeny nové technologie přesného lití odlitků leteckých motorů a vysoce náročných odlitků turbodmychadel nové generace ze superslitin na bázi niklu.

Vítěz uspěl s biodynamickou žárovkou

Vítězem národního kola Quality Innovation Award v oblasti Mikropodniků a start-upů se stala společnost AS 2031 s.r.o. s inovací Biodynamická žárovka Vitae DEN. Vitae DEN je biodynamická žárovka, která umožňuje svícení v souladu s cirkadiánními rytmy. Disponuje totiž třemi různými módy (druhy světla), každý pro jinou denní dobu (den, večer, noc), a podporuje tak přirozené fungování organismu.

Evolučně jsme navyklí na střídání dne a noci, respektive na spektrální složení světla, které nám dává signál, v jaké části dne se nacházíme, a tedy jaké procesy mají v těle probíhat. Jedinečnost žárovky Vitae DEN je v tom, že každý mód obsahuje světlo s jiným spektrálním složením. Žárovku navrhl a nechal patentovat Hynek Medřický a vyrábí se v Česku.

Quality Innovation Award 2022: Boduje české strojírenství, úspěšné jsou i projekty veřejné správy

Inovace s potenciálem

První místo v kategorii Potenciální inovace získala společnost KOLIMAX spol. s r.o. za inovaci: Oboustranná varná deska. Inovací je v tomto případě chytrá varná deska, která plní funkci oboustranného vařiče s dvěma různými principy úprav potravin (vaření a grilování).

V současné době mají domácnosti k dispozici řadu spotřebičů, které umožňují odlišnou přípravu potravin než běžná varná deska nebo sporák. Jmenovat lze palačinkovač nebo gril. Vznikají tak vyšší nároky na kapacitu úložných prostor a elektronika zabírá další místo na kuchyňské desce. Vědomí skutečnosti, že by mohla varná deska disponovat další varnou plochou, která by se zpřístupnila jejím otočením o 180 stupňů, se stalo nosnou myšlenkou inovace.

Romana Hofmanová, výkonná ředitelka České společnosti pro jakost, k vyhlášeným cenám dodává: „I tento rok jsme svědky toho, že se české firmy nebojí inovovat a jsou na špičce především v oblasti prakticky využitelných inovací. Věřím, že vybraní národní vítězové uspějí i v mezinárodním kole soutěže Quality Innovation Award, stejně jako uspěly české firmy v předchozích ročnících. Výsledky mezinárodního kola budeme znát v únoru následujícího roku.“

Redakčně upravená tisková zpráva České společnosti pro jakost

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme