Rakouské firmy i po pandemii nadále pokračují v modelu home office

Rakouská vláda po dohodě se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů prodloužila kurzarbeit, který poběží ve třetí fázi až do konce března 2021. Podle posledních průzkumů, upřednostňují rakouští zaměstnanci práci z domova, i přesto, že tak mnozí vykonávají mnohem více přesčasů, a jejich zaměstnavatelé se jim v tom snaží vyjít vstříc.

Do září platí, že v rámci Corona-Kurzarbeit musí zaměstnanci odpracovat min. 10 % a max. 90 % původní pracovní doby, od října se model upravuje na min. 30 % a max. 80 % původní pracovní doby.

V tomto ohledu je tak patrný vzestup důvěry mezi zaměstnavateli a zaměstnanci co se výkonu a efektivity práce z domova týká. V mnoha rakouských firmách tak v současné době zůstává pouhá čtvrtina zaměstnanců, zbytek pracuje z domova. Model home office podle posledních informací a průzkumů mezi zaměstnanci  praktikuje téměř 60 % firem a podle průzkumu by zaměstnanci nadále upřednostňovali práci z domova minimálně ve dvou až třech dnech pracovního týdne.

Některé rakouské pojišťovny např. nyní praktikují práci na směny a střídání svých zaměstnanců na pracovišti po týdnu a hodlají v tomto modelu pokračovat i v průběhu podzimu. Siemens již nyní odhaduje, že minimálně 140 tisíc zaměstnanců, tedy více než polovina zaměstnaných, bude nadále  z domova pracovat dvakrát týdně.

Rakousko ve srovnání s Německem a dalšími evropskými zeměmi vykazovalo již před vypuknutím koronavirové krize pouhých 5,8 % zaměstnanců vykonávajících práci z domova, tj. méně  než např. v Holandsku nebo Finsku, kde byl jejich počet téměř dvojnásobný. Home office budou nadále praktikovat zaměstnanci v IT oblasti, pracující v energetice a veřejné správě a ekonomové tak předpovídají, že home office se do budoucna ustálí u minimálně 45 % zaměstnanců.

To vede ke zvýšené poptávce po vybavení pro domácí kancelář. Mimo notebooků, monitorů, tiskáren, kabelů, webových kamer, VPN sítí nebo zesilovačů signálu wifi se jedná o cloud computing, distance learning včetnĕ aplikací pro tvorbu a úpravu videí, výukový software, řešení pro online konference a dále řešení pro zpracování a analýzu dat v podobě big data, vizualizace dat a nástroje pro modelování a simulaci, informační a komunikační technologie v lékařství a telemedicíně, služby plánování a vývoje telekomunikační infrastruktury, inovativní systémy logistiky a skladování nebo doručovací a balíkové služby na míru.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vídni (Rakousko). Autorka: Ing. Pavlína Šrámková, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Rakousko
• Témata: Koronavirus svět

Doporučujeme