Reaktivace kolumbijské ekonomiky pomocí investic do infrastruktury

Pro kolumbijskou ekonomiku slibný začátek roku 2020 rázně utnula celosvětová vlna pandemie. Kolumbii se sice díky včasnému jarnímu uzavření ekonomiky podařilo zmírnit dopady na místní zdravotní systém, nicméně dlouhé období útlumu způsobilo značné hospodářské ztráty. Kolumbijská vláda se proto momentálně snaží o znovunastartování ekonomiky pomocí zvýšených investičních výdajů do infrastruktury. Řada projektů se bude přitom odehrávat v sektorech, kde mohou i české firmy nabízet svá řešení.

Rok 2020 začal pro kolumbijskou ekonomiku velmi slibně. V prvním čtvrtletí, kdy ještě na zemi nedoléhaly dopady pandemie, vzrostlo HDP o 1,4 %. Nicméně již ve druhém čtvrtletí se naplno projevily dopady restriktivních opatření. Ty v Kolumbii trvaly déle než v okolních státech, protože země se uzavřela poměrně včasně ještě před výraznějším nárůstem případů covidu-19. Nicméně díky tomu pak zůstala v tuhém lockdownu přes půl roku. Ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla o celých 15,7 %.

Kolumbijský prezident Iván Duque představil v reakci na ekonomický propad reaktivační hospodářský plán Compromiso por Colombia (Závazek pro Kolumbii). Tento plán počítá s navýšením investic za pomocí veřejných i soukromých zdrojů ve výši 40 mld. USD a měl by ve svém důsledku znovuvytvořit 2 mil. pracovních míst.

Tento investiční vládní plán se má soustředit na projekty v oblasti čisté energetiky, zdravotnictví a podpory venkovských oblastí. Dne 23. září 2020 pak vláda představila rozpočet na rok 2021, ve kterém se počítá s navýšením rozpočtové položky investic o 30 %.

Administrativa prezidenta Duqueho zároveň představila 25 klíčových infrastrukturních projektů, které chce v rámci reaktivace ekonomiky urychlit. Mezi projekty nechybí bogotské metro, o kterém se hovoří již bezmála od konce 40. let. Koncesi na tuto dlouho očekávánou stavbu vyhrálo čínské konsorcium, které oficiálně zahájilo stavbu 20. října.

Dále se počítá s výstavbou nových letišť v karibské Cartageně, na ostrově San Andrés – karibský turistický hub a letiště obsluhující tzv. kávovou zónu – el Aerocafé. Investovat by se mělo i do rozšíření a výstavby aktuálně poddimenzovaných regionálních silničních tahů v okolí Bogoty. Mezi další velké infrastrukturní projekty patří kanál Dique a splavnění řeky Magdalena. Plánují se také legislativní změny, která mají usnadnit nerostnou těžbu v některých oblastech.

Administrativa plánuje také podporovat iniciativy cílené na transformaci digitálního prostředí v Kolumbii. Plánují se legislativní opatření upravující práci z domova, projekty na digitalizaci státní správy a kybernetické bezpečnosti. V oblasti soukromého sektoru dynamicky rostou e-shopy, digitální a bezkontaktní služby v oblasti pohostinství, telemedicína. Důsledky lockdownu donutily i kolumbijské banky pracovat na digitalizaci běžných finančních služeb, které mohou pamětníkům připomínat bankovní služby u nás ze samého počátku 21. století.

V oblasti čisté energetiky se plánují investice ve výši 5 mld. USD. Patří mezi ně projekty ve více než 25 departmentech na produkci čisté elektřiny ze solárních (až 7016 MW), eolických (2001 MW) ale i malých vodních elektráren (305 MW). Počítá se i s výstavbou několika zdrojů na biomasu (25 MW).

Zájemci o přehled o veškerých státních nákupech a seznam aktuálních státních zakázek jakékoliv povahy mohou navštívit stránky SECOP II. Další užitečné informace k výstavbě infrastruktury lze najít na stránkách Národní agentury pro infrastrukturu

Zájemci z řad českých firem můžou zároveň využívat služeb obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví České Republiky v Bogotě, který úzce spolupracuje se Zahraniční kanceláří agentury CzechTrade.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bogotě (Kolumbie). Autoři: Fernando González, ekonomický specialista; Bohdan Malaniuk, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika | Investice | Obchod

Doporučujeme