Řecko podpoří elektromobilitu

Řecký parlament schválil zákon o podpoře elektromobility, který upravuje pravidla pro provoz elektromobilů a výstavbu dobíjecích stanic, poskytuje pobídky pro jejich pořízení a omezuje dovoz ojetých neekologických vozidel.

Cílem vlády je rovněž stimulovat výstavbu provozů na výrobu dobíječek nebo baterií. Řecká podpora elektromobility je příležitostí i pro české podniky. Kromě exportérů automobilů se otevírá prostor také dodavatelům nabíjecích stanic, akumulátorů a dalšího příslušenství. Příznivé podmínky existují rovněž pro podnikatele, kteří by zvažovali investici do výrobních kapacit.

V rámci programu s názvem „Pohybuji se elektricky“ je od 24. 8. 2020 do 31. 12.2021 dotován nákup elektrických osobních automobilů, a to jak osobních (dotace až 20 % ceny), tak firemních (15 % ceny) a taxíků (až 25 % ceny), ale i elektrických motocyklů a kol. Na program je vyčleněno téměř 49 milionů eur. Kromě nákupní dotace je pořízení elektrických vozidel zvýhodněno také daňově a v zájmu snížení emisí je poskytován zvláštní bonus za stažení starého vozidla z oběhu a jeho nahrazení elektrickým.

Předpokladem rozvoje elektromobility je dostatečná síť dobíjecích stanic. Řecká vláda proto kromě nákupu vozidel motivuje také výstavbu dobíjecí infrastruktury. Nákup domácí či firemní nabíjecí stanice je dotován částkou 500 eur a podniky, které se rozhodnou umístit dobíjecí stanice do svého areálu, budou mít daňové úlevy. U nových budov bude nabíjecí infrastruktura ze zákona povinná.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Athénách (Řecko). Autorky: Martina Kapounová, ekonomická diplomatka, Jitka Chromcová, ekonomická specialistka.

• Teritorium: Řecko
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl

Doporučujeme