Registr MBKI na Ukrajině obnovil provoz, Ukrajinci v ČR mohou opět žádat o výpis prokazující bezdlužnost na Ukrajině

Po více než měsíčním výpadku souvisejícím s vpádem ruských vojsk na Ukrajinu obnovil svůj provoz ukrajinský Mezinárodní registr kreditní historie (MBKI).

Díky němu může komunita občanů Ukrajiny žijící v České republice žádat o výpis prokazující jejich dobrou platební morálku a spolehlivost. Výpisy v Česku zajišťují od října loňského roku Společnost pro informační databáze (SID) a Creditinfo Group. Nyní se rozhodly obě společnosti uhradit náklady na vyhotovení výpisu, ukrajinští občané jej tak získají zdarma.  

Ilustrační obrázek

Výpis z MBKI prokazuje spolehlivou platební morálku a absenci dluhů na Ukrajině. Nejčastěji pomáhá Ukrajincům žijícím v Česku k prokázání bezproblémové platební historie při žádosti o práci nebo zájmu o pronájem nemovitosti. Výpis je dvojjazyčný, vyhotovený v českém jazyce i ukrajinštině. 

„Výpisy z Ukrajiny jsme začali nabízet v říjnu loňského roku. Zatímco tehdy byla služba určena pro řádově 150 tisíc občanů Ukrajiny, kteří trvale žili či pracovali v České republice, dnes může bohužel posloužit násobně většímu počtu občanů,“ uvedl Ján Hurný, výkonný ředitel Společnosti pro informační databáze (dále jen SID). 

MBKI je jedním z největších úvěrových registrů na Ukrajině, který konsoliduje úvěrové informace poskytované bankami a finančními společnostmi na Ukrajině již více než 15 let. Obsahuje pozitivní i negativní záznamy o 15 milionech klientů s více než 50 miliony smluv. Letos v květnu se MBKI stal součástí mezinárodní skupiny Creditinfo Group. 

Služba Nedlužím na Ukrajině je dostupná na stránkách www.NejsemDluznik.cz, kde již od roku 2018 mohou žádat o výpis prokazující dobrou platební morálku občané České republiky. Během tří let zde o výpis požádalo více než 35 tisíc klientů.  

Redakčně upravená tisková zpráva

• Teritorium: Česká republika | Ukrajina

Doporučujeme