Révě vinné s nedostatkem vody pomohou půdní houby, zjistili vědci

Lékem na nedostatek vody ve vinicích v době klimatické změny mohou být půdní houby. Vědci ze Zahradnické fakulty MENDELU v Lednici ve spolupráci se zahraničními kolegy zjistili, že výrazně přispívají ke zmírnění vodního stresu.

Navíc dodávají rostlině minerální látky z půdy jako je fosfor nebo stopové prvky. Tyto houby se přitom vyskytují v půdě zcela přirozeně a není problém je do vinohradů v potřebném množství dodat.

Vinná réva | Mendelova univerzita v Brně

Dostatek vody ve vinohradech je jedním z klíčových parametrů, který určuje kvantitu i kvalitu sklizně révy vinné, ale také zdravotní stav rostlin. V době klimatické změny dochází logicky k situaci, kdy jsou i vinice stresovány nedostatkem vody. Vědci se proto zabývají otázkou jak rostlinám přirozeným způsobem pomoci.

„Právě půdní houby v tomto snažení mohou hrát významnou roli,“ říká Aleš Eichmeier z Mendelea – ústavu genetiky Zahradnické fakulty MENDELU, který se s kolegy ze Španělska a Uruguaye snaží objasnit chování komunit půdních hub spojených s révou vinnou.

Za sebou už vědci mají experimentální fázi, v které testovali v různé podobě nedostatkem vody stresované rostliny po dobu 18 měsíců. Na to navázalo masivní sekvenování genetické informace hub, které odhalilo komunity, z nichž část žije s rostlinami v symbióze a pomáhá jim. „Mezi třemi vybranými režimy závlahy jsme pozorovali významné statistické rozdíly,“ uvedl Eichmeier.

Ilustrační fotografie

Diverzita komunit hub výrazně klesala tam, kde se rostlině nedostávalo vody. Tyto rostliny naopak musely čelit houbovým patogenům způsobujícím choroby jako je černání pat kořenového krčku nebo Petriho chorobu. V daném případě jde přitom o nejzávažnější onemocnění, která postihují vinohradníky vysazující nové vinice.

Na druhé straně ale vědci u vodou stresovaných hub zaznamenali výrazný nárůst hub, které rostlině pomáhají. Toto zjištění je unikátní, protože podobnou otázkou se nikdo dosud nezabýval.

„Tyto houby mohou významným způsobem ochránit rostliny révy vůči nepříznivým podmínkám a v době významné potřeby opatření ke zmírnění vodního stresu sehrát zásadní roli,“ uvedl Eichmeier. Vědci se budou nyní zabývat otázkou jakým způsobem a v jakém množství tyto benefitní houby aplikovat přímo ve vinohradech.

Redakčně upravená tisková zpráva Mendelovy univerzity v Brně

Doporučujeme