Roboti (konečně) přicházejí

Zájem o roboty v Česku prudce roste. Malým a středním firmám pomáhají řešit současný nedostatek zaměstnanců.Desítky let byl nástup robotů především námětem vědeckofantastické literatury. Opakované předpovědi vizionářských ekonomů, že „právě teď“ přichází doba automatických strojů, se v minulých desetiletích opakovaně nenaplnily.

Obrat přinášejí až poslední roky. Čerstvé statistiky ukazují, že za posledních pět let se prodeje průmyslových robotů ve světě zvýšily o 114 procent. Uvádí to výroční zpráva World Robotics Report mezinárodní organizace IFR (International Federation of Robotics). Zmiňuje rostoucí poptávku po robotické automatizaci zejména v automobilovém průmyslu, elektrotechnickém odvětví a v kovozpracujícím průmyslu.

Mezi pět největších trhů se řadí Čína, Japonsko, Jižní Korea, USA a Německo, které dohromady reprezentují 73 procent celkových globálních dodávek robotů v roce 2017.

V České republice došlo v roce 2017 k nárůstu prodaných průmyslových robotů o 47 procent na téměř 2900, přičemž hustota se v tuzemsku zvýšila na 119 robotů na deset tisíc pracovníků.

„V České republice a potažmo v celé střední a východní Evropě jsme dnes svědky dramatického růstu poptávky po kolaborativních robotech,“ řekl Slavoj Musílek, generální ředitel společnosti Universal Robots v regionu CEE.

Nejen pro giganty

Specializované stroje pro výrobu přitom nejsou doménou jen velkých podniků. „I malé firmy tak dnes díky tomu využívají v praxi výhod automatizace a posilují svou konkurenceschopnost na lokálních i globálních trzích, a to zejména díky zvyšování efektivity, produktivity, kvality a finančních přínosů z důvodu rychlé návratnosti investice,“ upozorňuje Slavoj Musílek. Roboty menším firmám rovněž pomáhají eliminovat negativní dopad nedostatku pracovních sil.

V letošním reportu IFR zdůrazňuje řadu inovativních technologií, jako jsou například spolupráce člověka se strojem nebo snadné programování, která umožňují zlepšit produktivitu výroby a rozšířit portfolio robotických aplikací.

„I malé firmy dnes využívají v praxi výhod automatizace a posilují svou
konkurenceschopnost na lokálních i globálních trzích.“ Slavoj Musílek, Universal Robots

„Kolaborativnost definujeme nejen bezpečností pro pracovníky, ale navíc také snadným ovládáním a rychlou integrací do výrobního provozu,“ dodává Esben Østergaard, zakladatel a technický ředitel v Universal Robots.

Kolaborativní roboty do své výroby před časem zapojila například společnost Robe lighting z Valašského Meziříčí, která je využívá pro potisk optických čoček výrobním číslem k jejich identifikaci. Protože se jedná o velmi náročný proces a čočky nesmějí přijít do přímého kontaktu s lidskou rukou, ve společnosti Robe se rozhodli automatizovat proces s využitím robotů.

Překvapivá spolehlivost

„Byli jsme příjemně překvapeni spolehlivostí, flexibilitou a uživatelskou přívětivostí kolaborativních robotů UR,“ řekl David Orság, generální manažer v Robe lighting, a navázal: „Protože jsme byli spokojeni, rozhodli jsme se pokračovat v automatizaci naší výroby s pomocí robotů, abychom dále zvýšili svou produktivitu.“

Podle odborníků se roboty v rámci nastupujícího Průmyslu 4.0, jehož součástí je digitalizace a automatizace, budou rozšiřovat i do dalších oborů. Díky výrazným pokrokům ve vývoji umělé inteligence a strojového učení budou roboty schopny pracovat v dopravě a logistice, administrativě, zastanou řadu postů v bankovnictví, finančnictví, službách, státní sféře, ale budou schopní vykonávat i manažerskou činnost.

Změny se však dotknou i provozů, ze kterých mnoho profesí zcela zmizí. „Přesuneme se od pásů a volantů k monitorům, kde bude role člověka jako zaměstnance vyhrazena na řízení automatizovaných procesů, navrhování a programování robotických linek. Profese jako vrátný, recepční, pracovník úklidu, pokladní se postupně přemění. Převáží profese vývojářů, programátorů a marketingových odborníků,“ říká Markéta Markesová, manažerka přepravní společnosti DB Schenker ČR.

Tam, kde se provoz bez lidské ruky neobejde, technologie lidem práci maximálně usnadní. V německých a českých skladech už DB Schenker využívá inteligentní skenovací rukavice ProGlove, které pracovníkům doslova uvolní ruku, ve které by jinak drželi skener. Ten je nyní zabudovaný přímo do rukavice a spouští se jen stisknutím palce a ukazováčku.

Celodenní směny nevadí

Roboty se prosazují také v logistice a skladování. Například společnost Conrad začala využívat roboty ve svém moderním robotickém skladu, který byl otevřen 13. ledna 2014 v německém Wernbergu-Köblitzi. Tam jsou nainstalovány dva robotické systémy. Starší, takzvaný paletový automatizovaný systém, slouží pro uložení palet po jejich přijetí do skladu. Palety se pohybují na automatizovaných pásech. S pomocí důmyslné sítě senzorů a čteček se kontroluje správná „cesta“ každé palety.

„Přesuneme se od pásů a volantů k monitorům, kde bude role člověka jako zaměstnance vyhrazena na řízení automatizovaných procesů, navrhování a programování robotických linek.“
Markéta Markesová, DB Schenker ČR

Nejnovější část skladu tvoří takzvaný shuttle systém, který slouží pro zboží menších a středních rozměrů s vlastním obalem. Ve skladu se může uložit až 800 tisíc produktů, které jsou ve správném pořadí podle objednávek převáženy s pomocí 375 kyvadlových vozíků zvaných shuttles. „Pracovníci pak už jen balíček zkompletují, zkontrolují a uloží do krabice tak, jak mají navrženo softwarem,“ popisuje Jiří Maier z marketingu české pobočky Conrad Business Supplies.

Ve skladu přitom běží třísměnný provoz, tedy 24 hodin denně. „U nasazení robotů je výhodou, že jim je jedno, jestli pracují ve dne, nebo v noci. Celý sklad je schopen v nejvytíženějším období expedovat až 100 tisíc balíků denně do celého světa. Zároveň se díky modernímu robotickému systému minimalizovala chybovost a celkově zrychlila doba dodání od objednávky. U dopoledních objednávek, pokud jsou skladem, jsme schopni dodat zboží další pracovní den, což není u B2B služeb běžný standard,“ doplňuje Jiří Maier.

Robot v akci

Malý příklad z dřevozpracujícího průmyslu: robot Kuka z řady KR Quantec je schopen nahradit tři lidi a obsluhovat celou linku na zpracování dílů.

V třívrstvém panelovém lisu jsou díly nejprve laminovány, aby byl vylepšen jejich dřevěný povrch. Úkolem automatického pomocníka je pak vyzdvihnout slepené dřevěné panely a přenést je do širokopásového brusného stroje. Robot, který disponuje vysokou nosností, pokládá panely na dopravní pás stroje. Povrch lepených panelů je pak v brusném stroji jemně broušen. Pokud brusný stroj již pracuje na plnou kapacitu, robot položí panely dolů na jeden ze čtyř vyrovnávacích zásobníků a stroj obslouží později.

Pro provedení druhého úkolu jsou panely slepené a poté transportovány do robotické buňky prostřednictvím stohovacího válečkového dopravníku. Robot je zvedá svým chapadlem a zakládá do CNC stroje, který má za úkol nařezat panely přesně na správnou velikost. Po tomto formátování robot přenese dřevěné panely k brusnému stroji, aby byl dokončen proces úpravy povrchu.


Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Dalibor Dostál.

Doporučujeme