Rodinná firma PPS Engineering našla protiúder na cenový dumping: Inovace

Společnost ze severočeského Mostu se zaměřuje na dodávky potrubních systémů na klíč. Na konkurenci, která tlačí ceny až na úroveň dumpingu, se firma rozhodla odpovědět inovacemi a digitalizací.

I díky tomu letos víc než zdvojnásobila obrat a rozšiřuje byznys do zahraničí. I proto uspěla v letošním ročníku soutěže Rodinná firma roku, kde se stala vítězem v kategorii malých firem.

Klienta provedeme projektem od návrhu přes dodání materiálu a instalaci až po servis a údržbu, říká šéf firmy Lukáš Klokan.

Když přijde v byznysu trampota, nejlíp je uchopit ji jako příležitost. Tuhle poučku dobře naplnila mostecká rodinná firma PPS Engineering. Společnost dodává průmyslovým podnikům na klíč projektované potrubní systémy sestavené z komponent od švýcarské značky Georg Fischer. Používají se na přepravu plynů, pitné i laboratorní vody či chemikálií, na bioreaktory i chladicí a topné systémy.

Z nejnovějších projektů tak jde třeba o spoluúčast na tvorbě chladicího systému pivních tanků pivovaru v Chocni nebo o dodávky čtyř nádrží na louh a kyselinu chlorovodíkovou do chemičky v Sokolově. Firma uvádí, že se podílela už na více než 50 velkých projektech v Česku i v zahraničí.

Obrat letos násobně roste, firma má novou centrálu

V letošním roce navíc podnik zažívá skvělou sezonu. Už jen za první pololetí měla obrat stejný jako za celý loňský rok. Do plného provozu se zároveň zaběhla nová skladová a administrativní budova, která má plochu víc než tisíc metrů čtverečních. Díky vyššímu zisku firma umořila velkou část úvěru na stavbu a mohla najmout další nové zaměstnance.

Společnost PPS Engineering letos uspěla i v krajském kole soutěže Firma a živnostník roku 2023

K dalším plusům, které si bude moci mostecký podnik za poslední dobu přičíst, patří také růst do světa. „Působíme převážně v České a Slovenské republice, loni jsme ale naše služby do zahraničí významně rozšířili. Pro řízení expanze do světa jsme nedávno založili novou sesterskou společnost PPS International, která má aktuálně obrat sedm milionů korun,“ vysvětluje jednatel společnosti Lukáš Klokan. PPS Engineering i proto letos zaujal poroty hned dvou prestižních klání – soutěží Firma roku a také Rodinná firma roku AMSP.

Otec si se synem prohodil ve firmě role

Lukáš Klokan a jeho rodiče se v odvětví potrubních systémů pohybují již více než dvě dekády. Původní společnost rodina vlastnila z 50 procent. V roce 2018 se však rozhodla po několika letech trvajících vnitřních sporech odejít a rozjet ryze vlastní podnik.

„Založili jsme novou společnost, kde jsme si vyměnili role. Z rodičů, kteří mě zaměstnávali do té doby na pozici technického manažera, se stali zaměstnanci. A aktuálně jsem já na pozici jediného jednatele a majitele. Otec je projektovým manažerem a má na starosti klíčové zakázky a klienty. Maminka je v pozici hlavní účetní a ekonomky,“ vysvětluje Lukáš Klokan. A s úsměvem dodává: „Můj syn má zatím jen 1,5 roku, ale věřím, že jej v budoucnu taktéž připravím pro práci v naší firmě.“

Mnoho let připravovanou zakázku brala nakonec levná konkurence

Další těžký moment, který dokázal Lukáš Klokan a jeho rodina přetavit v impulz pro další rozvoj, přišel loni. Na firmu dolehly vysoké ceny energií, úvěrů i stavebních prací a materiálů. Zdražování podnik zastihlo uprostřed stavby nového sídla, takže původní rozpočet na stavbu byl překročen o 30 procent. Nakonec se ale podařilo centrum v pořádku dostavět a zkolaudovat.

Nová hala o ploše víc než 1000 metrů čtverečních poskytla firmě větší skladovací kapacitu i moderní administrativní prostory.

O to větší bolestivou ranou byla ale loni ztráta klíčové zakázky, na níž PPS Engineering pracovala několik let. Firma vymyslela osobité technické řešení a investovala do něj několik milionů korun. Nakonec ale zakázku získal jiný distributor díky podstřelené ceně. „S uvedenou zakázkou jsme plánovali financovat právě navýšení rozpočtu při stavbě, takže její výpadek nám opravdu způsobil obrovskou komplikaci,“ vysvětluje Lukáš Klokan.

Výpadek očekávaného příjmu tudíž PPS Engineeringu zkomplikoval už tak náročnou sezonu. Navíc se událost časově potkala s momentem, kdy posílila koruna vůči euru na rekordní hodnoty, což firmě přidělalo další starosti.

Odpovědí jsou inovace

Rodina se ale rozhodla jít proti nepříznivým okolnostem proaktivně: Vyhranit se proti levné konkurenci se rozhodla sázkou na inovace a digitalizaci. Firma vyvinula a nabídla nové digitální služby a už koncem loňského roku díky tomu získala pozornost nových klientů ze zahraničí. „Letos jsme také zakoupili několik nových strojů pro infračervené svařování, čímž chceme zkvalitnit a posunout naše služby na novou úroveň,“ vysvětluje Lukáš Klokan.

Právě inovace katapultovaly obrat firmy k letošním rekordním hodnotám, k většímu růstu za hranice a rozšíření pracovního týmu. „Našimi cíli pro blízkou budoucnost je stabilizovat se na zahraničních trzích a naplno expandovat na Slovensku. Taktéž hledáme posily do týmu na pozice, jako jsou technicko-obchodní manažer, site manažer a svářeče plastů,“ pokračuje podnikatel. A růstovou filozofii rodinného podniku shrnuje do lakonického motta: „Žádný projekt pro nás není moc malý – a ty velké jsou pro nás výzva.“

(tos)

Soutěž Rodinná firma roku AMSP ČR hledá inspirativní příběhy rodinných podniků, které úspěšně překonaly úskalí v podnikání, zakládají si na dobrém jménu, čestném jednání a tradici firmy, kterou chtějí předat i dalším generacím. Soutěž má už víc než dvanáctiletou tradici. Letošní ročník se dočkal slavnostního vyhlášení vítězů 9. listopadu na galavečeru Dne podnikatelů ČR v Praze v hotelu Ambassador. Vítězem kategorie středních firem se stala českobudějovická společnost Plojhar.

• Teritorium: Česká republika | Ústecký kraj

Doporučujeme