Hlavním lákadlem bude autonomní roj dronů a robotů pro průzkum terénu – společný projekt VUT a Univerzity obrany (UNOB). Ten bude slavnostně uveden 28. května ve 14:00 na stánku č. 18 v pavilonu P za účasti rektorů obou univerzit Ladislava Janíčka a Jana Farlíka. Dalšími exponáty budou například balistické stěny MobiSHIELD nebo zařízení APALER pro ochranu pilotů před oslňováním lasery.
Autonomní roj dronů a robotů pro průzkum terénu
Systém řízený umělou inteligencí vyvíjejí odborníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT VUT) a Univerzity obrany (UNOB) především pro potřeby Armády ČR, ale také integrovaného záchranného systému (IZS).
Systém může pomocí modulárního nastavení senzorů získávat informace o možných hrozbách – například o působení jednotek nepřítele, o podmínkách v terénu nebo detekovat prostředí po havárii chemičky či zásahu tzv. špinavou bombou. Uplatnění najde i u dalších bezpečnostních složek, zejména v oblasti radiační ochrany. Díky rychlému a detailnímu průzkumu rizikových oblastí systém snižuje potřebu nasazení lidského personálu do nebezpečných zón.
„Celý roj dokáže automaticky prozkoumat terén, aniž by ho někdo manuálně řídil. Pokud některý z dronů přestane fungovat – ať už zásahem nepřítele či povětrnostními vlivy – systém celý úkol vyřeší sám pomocí automatické rekonfigurace a algoritmů umělé inteligence, které změní trasy jednotlivých dronů a misi dokončí,“ vysvětlil vedoucí projektu Petr Marcoň z FEKT VUT.
Pro jednotky Armády ČR je klíčové mít aktuální data a přehled o situaci v prostoru nasazení. „Vývoj a zavádění modulárního systému s různými typy senzorů představuje významný krok vpřed. Díky schopnosti rychle shromažďovat informace z rozsáhlejších oblastí může výrazně posílit efektivitu zpravodajského zabezpečení a podpořit rozhodovací procesy v čase blížícím se reálnému,“ komentoval výsledky spolupráce s VUT podplukovník Karel Michenka z Fakulty vojenského leadershipu UNOB.
Projekt, na kterém odborníci pracovali od ledna roku 2022, bude hotov na konci roku 2025. Už letos v září se funkce multiagentního systému předvedou Armádě ČR ve vojenském prostoru Březina.